Vláda chce zakázat jízdu kamionů během nedělí po celý den, oznámil premiér Babiš

Vláda chce legislativně zakázat jízdu kamionů v neděli do 22.00, podobně jako je to jinde v Evropě. Teď mohou nákladní auta jezdit do 13.00. Kamiony budou mít ale nově možnost dokončit jízdu na cílové místo v Česku. Dohodli se na tom v úterý premiér Andrej Babiš (ANO) s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD), ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem (za ANO) a policejním prezidentem Janem Švejdarem. Babiš o tom informoval na tiskové konferenci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předjíždění kamionů, dálnice D1 | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Ministři se kamionovou dopravou začali více zabývat po loňských problémech na opravované dálnici D1, kdy ji při prosincových kalamitách nákladní vozidla několikrát zablokovala. Rekonstrukce 161 kilometrů D1 má skončit v roce 2021.

Úleva pro řidiče i přeplněná odpočívadla? Ministerstvo zvažuje změny ve víkendovém zákazu jízdy kamionů

Číst článek

Z úterního jednání dál vyplynulo, že na některých úsecích dálnic přibude stálý zákaz předjíždění pro kamiony. Dosud se předjíždění zakazovalo operativně zejména v zimě. Ředitelství silnic a dálnic má spolu s policií vytipovat vhodné úseky.

Ředitelství silnic a dálnic rovněž vyhledá místa pro nová odstavná parkoviště včetně čtyř desítek kontrolních stanovišť. V současnosti na D1 chybí v jednom směru kolem 250 stání na odpočívadlech a celkově v Česku 1400 míst. Letos by mělo vzniknout 241 míst, příští rok 119 míst, v roce 2021 pak 233 míst a následující rok 308 stání. Celkově podle Kremlíka vyjde budování míst pro odpočinek na sedm miliard korun.

Více policistů na dálnicích

Podle premiéra Babiše by na dálnicích měla být více vidět policie. Ministr vnitra Hamáček uvedl, že by měla na každém dálničním oddělení přibýt jedna hlídka.

„Na každém dálničním oddělení je jedna hlídka pro nonstop službu a jedna hlídka pro denní režim. Cílem je přidat tam alespoň jednu hlídku, řekl. Navýšení počtu dálničních policistů potvrdil policejní prezident Jan Švejdar.

Policie ČR skutečně zvýší dohled, zejména na vytipovaných dálnicích jako jsou D1, D2 a D5, uvedl.

Přibýt by podle něj měly řádově stovky policistů. Návrh rozvoje dálničních oddělení, který připravilo ministerstvo vnitra, počítá s tím, že do roku 2025 přibude v dálničních odděleních 750 služebních míst.

Novinkou by také mělo být propojení policejní a celní databáze tak, aby bylo možné vymáhat pokuty od zahraničních řidičů. Podle návrhu by jim policie mohla zadržet registrační značku do doby, než pokutu za přestupek zaplatí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme