Změna po 20 letech: dopravce může odmítnout páchnoucího cestujícího, pes nesmí sundat náhubek

Ministerstvo dopravy chce po dvaceti letech upravit vyhlášku o přepravním řádu pro veřejnou drážní a silniční dopravu, neboli přepravní řád, kterým se musejí dopravci a cestující ve veřejné dopravě řídit. Nová úprava upřesňuje například pravidla pro přepravu zvířat a zahrnuje mimo jiné možnost vyloučení cestujícího kvůli zápachu. Platit by měla začít na podzim. Informoval o tom server Zdopravy.cz.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová pravidla upravují například způsob, jakým o sobě dává vědět cestující na zastávce na znamení (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Novela podle Zdopravy.cz reaguje mimo jiné na rozšíření elektronického odbavení, integrovaných systémů a chystané zavedení jednotného tarifu. Upřesňuje i termíny, kdy místo slov jízdenka a místenka důsledně používá jízdní a rezervační doklad.

Nová pravidla upravují například způsob, jakým o sobě dává vědět cestující na zastávce na znamení. Na rozdíl od dřívějška už nemusí mávat, ale stačí mu, když se bude pohybovat bezprostředně u zastávky.

„Takové povinnosti musí být srozumitelné, bezpečné a použitelné i pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace,“ píše se v novele, která též umožní zasednout korpulentním osobám více než jedno místo k sezení. Podle ministerstva dopravy jde o reakci na podobný trend v letecké dopravě.

Policisté dopadli muže, který stříhal ženám v pražské MHD vlasy. Rozumný důvod svého jednání neuvedl

Číst článek

Dopravce bude mít podle nové úpravy možnost vyloučit z přepravy zapáchajícího cestujícího. Mezi další prohřešky dostačující k odmítnutí přepravy patří ještě hlučné chování, hlasitá reprodukce hudby, zpěv nebo obtěžování ostatních cestující jiným nevhodným chováním.

Ministerstvo dopravy nově upravuje i cestování s dětmi. Už nebude platit, že cestující a bezplatně přepravované dítětem můžou v obsazeném vozidel zaujmout jen jedno místo k sezení. Úprava zohledňuje i pravomoc dopravce v souvislosti s přepravou živých zvířat. Psi musí mít nově košík „po celou dobu přepravy nasazen“. Dosud bylo ustanoveno pouze to, že pes má mít náhubek.

sto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme