Pozor na zbytkový alkohol a nepozornost, varují policisté řidiče. Konec roku bývá nejrizikovější

Cukroví, kapr, bramborový salát, ale také alkohol. To všechno si dopřávají Češi o Vánocích. A právě na zbytkový alkohol podle policie řidiči mezi svátky zapomínají. Proto považují policisté poslední dny v roce za nejrizikovější období. Třeba loni mezi 23. prosincem a Silvestrem zemřelo na silnicích při tragických nehodách pět lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Besip, jenž se zabývá bezpečností na silnicích, řidičům doporučuje, aby případný zbytkový alkohol po oslavách nepodceňovali. Zároveň je dobré vždy mít po ruce alkohol tester.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pozor na zbytkový alkohol a nepozornost, varují policisté řidiče. Konec roku bývá nejrizikovější. Téma pro Luďka Hubáčka

Přístroj na měření alkoholu z dechu vozí v autě i dvě kamarádky, které se po Vánocích procházeli nedaleko Českého rozhlasu. 

„Máme aplikaci v telefonu, takové USB. Když pijeme, tak zkoušíme. Když nepijeme, tak nezkoušíme. A manžel má v autě koupený alkohol tester,“ popisuje pro Radiožurnál jedna z nich.

Při cestování po návštěvách se ale řidiči dopouštějí i jiných zbytečných chyb. Podle šéfa Besipu Tomáše Neřolda jde hlavně o nepřiměřenou rychlost.

Návrh zákazu kamionů v levém dálničním pruhu je ve sněmovně. Podle dopravců kolapsům nezabrání

Číst článek

„Kdy řidič jede na hranu, nebo za hranou, nereaguje na to, že jsou zhoršené klimatické podmínky. A zároveň v některých okamžicích nedává pozor, protože se rozptyluje telefonem nebo navigací. A to je smrtící kombinace, která je za celou řadou fatálních nehod,“ přibližuje.

Tragicky začal i právě končící rok 2018, na Nový rok zamřeli na silnicích čtyři lidé.

„Bohužel to předznamenalo celý letošní rok, který se nejen kvůli počasí, ale i dlouhému létu určitě zapíše z pohledu nehod mezi ty horší,“ doplňuje šéf Besipu.

Podle předběžných policejních statistik zemřelo při nehodách od začátku roku do konce listopadu celkem 514 lidí. To je meziročně o 57 lidí víc. Konec roku ale může statistiky ještě zhoršit.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme