Dálnice D1 kvůli vojenským konvojům kolabovala. Situace se uklidnila i díky zásahu Babiše

Českem i ve čtvrtek projíždí konvoj americké armády, který zpomalil provoz na D1 ve směru na Brno. Zhruba od 7.00 kvůli pomalému průjezdu vozidel a stavebním pracem stála u Vlašimi a Humpolce asi tři hodiny kolona. Ta se začala po poledni rozjíždět. Informoval o tom mluvčí ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Aktualizováno Humpolec (Aktualizováno: 16:03 30. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký konvoj projíždí po dálnici D1. (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek

Po 15.00 už na českých dálnicích zůstávaly jen dva konvoje. Jeden byl před Brnem na D1, další už na D2. „Zhruba do hodiny bychom měli znát stanoviště, kde tyto skupiny zůstanou asi do 19.00, než bude situace na silnicích klidnější,“ řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Jeden konvoj byl již dříve stažen do Staré Boleslavi, dva čekají v Bernarticích na Benešovsku a devět skupin je už na Slovensku.

Že se kolona začíná hýbat potvrdila Radiožurnálu i mluvčí policie kraje Vysočina Dana Čírtková. „Dálnice D1 na Vysočině je průjezdná. Místy se ještě tvoří kolony, které způsobil pomalý průjezd několika konvojů americké armády,“ řekla po poledni. Na D1 ale v souvislosti s konvojem k žádné nehodě nedošlo.

Přes Česko projede konvoj americké armády. Téměř 900 vojáků překročí hranice v Náchodě

Číst článek

Premiér Andrej Babiš v rozhovoru na serveru Blesk.cz označil situaci za krizovou. Řešil ji s náčelníkem generálního štábu a s ministry dopravy a obrany. „Je to krizová situace, kterou řešíme. Musí opustit dálnici a počkají si do noci,“ řekl Babiš. „Oni mají stále poruchy, defekty a navíc do nich narazil polský kamion,“ dodal.

Už z Německa přijel konvoj se zpožděním a vojáci museli ve Staré Boleslavi absolvovat přestávku na odpočinek, řekla v České televizi mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Celkem americký konvoj čítá 14 skupin. 

Kolem 15.00 ale byla ve směru na Brno u Humpolce jen zhruba tříkilometrová jedoucí kolona. „Zdržení bylo maximálně 15 minut,“ uvedl Rýdl. Problémy ještě přetrvávaly u Brna ve směru na Prahu mezi 190. a 194. kilometrem. „U Větrného Jeníkova okolo 104. kilometru ve směru na Prahu už byla situace klidná, jezdilo se dvěma pruhy,“ řekl Rýdl.

Kolem 10.00 byly kolony podle Rýdla na čtyřech místech, mezi kilometry 84 a 85, 98 a 100, 112 a 115 a 140 a 141. „Příčinou je vždy dojezd kolon americké armády do omezení kvůli modernizaci,“ řekl mluvčí.

ŘSD proto podle ministra dopravy Vladimíra Kremlíka kolem jedenácté hodiny „zastavilo stavební práce u Jihlavy, u Humpolce co nejdřív odstraní omezení, aby byl provoz v každém směru ve dvou pruzích.“ Informaci napsal na svůj twitterový účet a potvrdil ji i mluvčí ŘSD.

Na D2 se v zúžení na 34. kilometru ve směru na Bratislavu srazilo nákladní auto s vozem z vojenského konvoje. Jeden pruh je průjezdný. Krátce po nehodě, která se stala po 7.00 u Velkých Pavlovic, byla dálnice na Slovensko neprůjezdná, v současnosti už auta jezdí jedním pruhem. Potvrdil to mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

„Při nehodě nebyl nikdo zraněn,“ řekl Malášek s tím, že policisté chtěli auta odstavit na nedaleké čerpací stanici. Konvoj ale nakonec po deváté hodině pokračoval dál.

„Vzhledem k tomu, že došlo jen k lehkému střetu s oběma vozidly a vozidlo Stryker bylo provozuschopné, tak obě strany udělaly zápis. Stryker se přidal ke zbytku kolony a nyní pokračují na Slovensko,“ řekla Radiožurnálu mluvčí Generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Konvoj americké armády se přesouvá přes české území na cvičení do Rumunska a Maďarska. První vojáci s technikou překročili české hranice v úterý večer v Rozvadově, odkud postupně zamířili do Staré Boleslavi.

Po odpočinku v tamních kasárnách pokračovali přes Prahu a Brno na hraniční přechod v Břeclavi. Poslední část konvoje by měla podle plánu opustit republiku ve čtvrtek odpoledne.

Konvoj čítá víc než 350 kusů techniky a přes 800 lidí. Vojáci cestují v menších skupinách přibližně s hodinovým rozestupem. Na jejich trase je několik dopravních omezení, proto je přesun naplánován hlavně na večerní a noční hodiny. Předvoj tvořený asi 40 kusy vojenské techniky a více než 70 lidmi projel Českou republikou už o víkendu.

Větší konvoje americké armády projíždějí v posledních letech Českou republikou každoročně. První z nich v roce 2015 vyvolal značný zájem veřejnosti. I když se proti němu zpočátku ozývali hlavně odpůrci NATO, americké vojáky nakonec během cesty i na jednotlivých zastávkách vítaly tisíce lidí. Letos setkání s veřejností a ukázky techniky nejsou v plánu.

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme