Doprava v ulících Prahy zažívá kolaps

Následky katastrofální povodně první pracovní den zcela ochromily dopravu v Praze. Na všech hlavních tazích hlavního města byla situace velmi kritická, ulice ucpaly nepřetržité řady automobilů. Kolona stála od nultého kilometru dálnice D1 směrem do centra, kolaps hlásila také Jižní spojka z Prahy 5 na Prahu 4. Provoz v pražských ulicích navíc komplikuje řada uzavírek, nadále například zůstává neprůjezdná pravobřežní komunikace a některé mosty. Magistrát proto vyzývá, aby řidiči po Praze raději vůbec nejezdili. Podobně perné chvíle prožívají motoristé i v dalších městech, především na severu Čech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dopravní kolaps | Foto: Jan Rosenauer

Barrandovský most ve směru jízdy z centra byl na stupni čtyři až pět. Obdobně na tom byla část Prahy 7, a to zejména oblast u Letenského náměstí. Nejhorší situace byla v ulicích Veletržní, Bubenská a Dukelských hrdinů, dále ulice Argentinská a most Barikádníků. Rovněž na mostě Závodu míru na Zbraslavi byl hustý provoz, platil zde čtvrtý stupeň.

Na území hlavního města je omezena doprava i proto, že přednost dostávají autobusy městské hromadné dopravy. Nynější složitou dopravní situaci v hlavním městě by mohly usnadnit další náhradní spoje. Ty by měly začít jezdit v místech, kde byla povodní zničena podzemní dráha. V Praze stále zůstává uzavřena více než polovina podzemní dráhy. Mimo provoz je 22 stanic metra.

Dnešní krizový štáb zatím nerozhodl, že by Prahu pro automobilovou dopravu zcela uzavřel. Primátor Igor Němec ale tuto možnost nevylučuje. "Jedná se o strašně závažné rozhodnutí. Znamenalo by to, že spojnice mezi pravým a levým břehem by byla přes Barrandovský most, tudíž dá se říct že žádná, a nevím, jaké by to mohlo přinést komplikace lidem, kteří skutečně ve výjimečných případech musí použit auto," řekl Němec.

Přetížené dopravě v centru Prahy nepomohlo ani včerejší rozhodnutí Ústředního krizového štábu o zmírnění bezpečnostních opatření u Rádia Svobodná Evropa. Poprvé od loňského září se zátarasy u budovy rádia posunuly a uvolnil se tak jeden jízdní pruh magistrály. Jezdit v něm však smí jen autobusy a záchranáři.

Ministr vnitra Stanislav Gross upozorňuje, že si řidiči mají cestu městem dobře rozmyslet. "Jednoznačně chci upozornit všechny řidiče, že pokud neuposlechli výzvy magistrátu, aby svým autem nevjížděli do města, tak si to prostě budou muset ve frontách vystát a nebudou využívat tento pruh," varuje Gross. Dodává, že každého netrpělivého řidiče odhalí dvacetičtyřhodinový kamerový monitoring a zneužití tohoto pruhu bude podle příslušných právních předpisů postihováno.

Velmi komplikovaná doprava je ve městech na severu Čech. V dopravním kolapsu se ocitli například řidiči v Děčíně. Jediný otevřený most Budovatelů je sice průjezdný v obou směrech, ale doprava se ucpává na Ústecké ulici. Ta je totiž za odbočkou k viaduktu u dopravních podniků uzavřena a tvoří se dvouhodinové kolony. "Prosíme proto řidiče, aby do centra Děčína nezajížděli," vyzývá mluvčí tamní radnice Jiří Rous. Tyršův most zůstává uzavřen, nájezdovou komunikaci na nábřeží totiž stále zaplavuje vysoká hladina Labe. Hlavní tah mezi Děčínem a Ústím nad Labem je navíc poškozen.

I přes otevření dálnice D8 mají při cestě ze severních Čech problémy kamiony a autobusy. Uzavřené jsou pro ně úseky v obou směrech teplické dálnice. O zákazu vjezdu pro těžká vozidla rozhodl statik. Na dálnici se v uvedeném úseku ve středu protrhl most a navíc se na ni zřítil podemletý sloup vedení vysokého napětí.

Pro veškerou dopravu je v Litoměřicích stále uzavřen Tyršův most, který je jedinou spojnicí přes Labe. Most přečkal povodeň bez větší úhony, což se ovšem nedá říci o navazujících komunikacích, především od Terezína, Bohušovic a Lovosic, které ještě nejsou v provozuschopném stavu. "Vozovka je tam narušená, je částečně odplavená, ve dvou místech se nachází laguny, takže by hrozilo nebezpečí, že by to auto mohlo v takové laguně uvíznout," upozornil Jaroslav Pem z okresního krizového štábu. Krizový štáb se bude situaci zabývat po další dopolední obhlídce zmíněných komunikací. Jediným provozuschopným mostem na Litoměřicku zůstává stále pouze most v Roudnici nad Labem.

V Ústí nad Labem by podle mluvčího magistrátu Ústí Milana Knotka měl být jeden z mostů - Mariánský - otevřen už dnes. "U Benešova mostu to může být větší problém, protože je trochu poškozen, utrhla se lávka, ale u Mariánského to nepředpokládám," potvrdil Knotek.

Většinu povodní poškozených tratí už zprovoznily České dráhy. Dnes ráno byl obnoven provoz mezi Mikulovem a Novosedly. Vlaky nejezdí v úseku Veselí nad Lužnicí - České Budějovice a na trati Plzeň - Domažlice. Bez vlakové i autobusové dopravy zůstává údolí Vltavy z Roztok do Prahy a oblast mezi Putimí a Protivínem. Pracovníci drah se snaží obnovit úsek z Prahy do Kralup nad Vltavou, jak řekl generální ředitel drah Dalibor Zelený, vlaky by mohly po této trati jezdit už v polovině týdne.

Zelený také upozornil, že na některých tratích se doprava liší oproti normálnímu stavu. Například mezi Prahou a Plzní jezdí vlaky kvůli poškozeným úsekům pomaleji. Rychlíky mezi Řevnicemi a Zdicemi zastavují ve všech zastávkách, aby obsloužili co nejvíce pasažérů.

Na úseku trati mezi Mělníkem a Liběchovem, který byl zprovozněný včera, nefunguje na osmi přejezdech signalizace ani se nestahují závory. Za potíže mohou záplavy, které podmáčely koleje. I přesto na tomto úseku jezdí vlaky. Strojvedoucí ale musejí dávat na přejezdech přednost automobilům i chodcům. "Vlaky jsou standardně spravovány o tom, že přejezdy jsou v poruše a že nefungují. Vlak se chová tak, že před blížícím se přejezdem dává opakovaně návěst pozor, což je dlouhé houkání, s tím, že přejezd přejíždí 10kilometrovou rychlostí a strojvedoucí dbá zvýšené opatrnosti," uvedl ředitel regionálního úseku Českých drah Jiří Kolář.

Podrobnější informace o aktuální dopravní situaci najdete na adrese www.zelenavlna.cz.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Jitka Hanžlová, Martin Hromádka, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme