Dopravci kvůli problémům s licencí zřejmě zruší linky na Slovensko
Některé dopravní firmy uvažují o zrušení svých spojů na Slovensko. Slovenské úřady totiž už nechtějí udělovat mezinárodní licence na autobusovou dopravu, protože mezinárodní linky konkurují dotovaným vnitrostátním spojům.
Povolení prý získají pouze ti dopravci, kteří nebudou přepravovat cestující mezi dvěma místy na území Slovenska a zastaví pouze v cílových stanicích. Linky, které projíždějí v Česku i na Slovensku více zastávkami, tedy zřejmě zaniknou.
Jednou z firem, která o takovém řešení uvažuje je jihlavská Icom transport. "Z tohoto hlediska se stávají linky neekonomické a jistě dojde k určitému omezení nebo rušení linek. Licence vyprší v průběhu tohoto roku, naší společnosti se to konkrétně týká v červnu," řekla předsedkyně představenstva firmy Kateřina Kratochvílová.
Autobus Icom jezdí přes Brno do Banské Bystrice a bývá plně obsazen. Největší nápor je v pondělí, pátek a v neděli, kdy jej využívají lidé, kteří přes hranici dojíždějí za prací. "Byla to pro nás ekonomicky výhodná linka, o kterou asi přijdeme," podotkla Kratochvílová.
Česko se ještě snaží se Slovenskem vyjednávat. V případě neúspěchu je připraveno kromě zvlášť dohodnutých výjimek zavést stejná omezení pro slovenské dopravce u nás. "Bude platit pro slovenské i české dopravce to samé omezení, pokud nedojde ke změně slovenského stanoviska, které se pořád snažíme dosáhnout," uvedl Jiří Turin z odboru silniční a veřejné dopravy českého ministerstva dopravy.
Pokud české ministerstvo dohody se slovenskou stranou nedosáhne, bude se snažit získat i výklad Evropské unie. "Ministerstvo dopravy samozřejmě hledá všechny možné cesty, aby to bylo možno povolovat," uzavřel Turin. Mezi dopravci zaznělo, že pro zachování současného stavu by bylo možným řešením to, že Češi začnou na Slovensku zakládat své dceřiné společnosti.