Dopravní expert Jirovský považuje elektronické viněty za riziko

Elektronické viněty jsou nebezpečné z hlediska ochrany osobních údajů, myslí si Václav Jirovský z ČVUT. V rozhovoru Dvacet minut Radiožurnálu vysvětlil, že by pak na dálnicích bylo možné přesně zmapovat pohyb vozidla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sestava mikrofonů pro mluvené slovo | Foto: Pavel Šaman

Jirovský problém vidí především v tom, kdo taková data může použít. U soukromé firmy by podle něj mohlo dojít ke zneužití.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Dvaceti minutách byl hostem Václav Jirovský z ČVUT

„Je vždycky možnost zjistit, že touto bránou právě ta viněta projela. Navíc systém, má tzv. enforcementové brány, kde to vozidlo vyfotí. Je to čistě teoretická úvaha, já bych nerad šířil poplašnou zprávu, nebo něco takového. Ale při dnešních technologiích není problém ztotožnit číslo vinety s rozpoznáním značky auta. Pokud bude data spravovat soukromá firma, pak může existovat i takový proces, že se data začnou přeprodávat,“ varoval Jirovský.

Kdy viněty u osobních aut nahradí dálniční známky zatím není jasné. Senát tento týden totiž schválil jejich pětiletý odklad

Dvacet minut Radiožurnálu
Rozhovor s hlavním aktérem významné události uplynulých hodin vysílá Radiožurnál od pondělí do pátku od 17.30 (před večerními Ozvěnami dne) a v repríze po Stalo se dnes ve 21.30 hodin. Helena Šulcová a Martin Veselovský si zvou osobnosti politiky, ale i vědy, kultury či sportu.

Martin Veselovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme