Dopravní expert: Trestní oznámení kvůli dechovým zkouškám nemá moc šancí na úspěch

Odborníci nedávají mnoho šancí na úspěch trestnímu oznámení, které podal senátor Vladimír Dryml z ČSSD na ředitele dopravní policie ČR Leoše Tržila kvůli jeho příkazu o provádění dechové zkoušky na alkohol u všech kontrolovaných řidičů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

alkohol za volantem

alkohol za volantem | Foto: Alena Palečková

Nařízení platí od 1. ledna. a dopravní policie jím chce předejít vysokému počtu nehod pod vlivem alkoholu. Za odmítnutí dechové zkoušky hrozí vysoké sankce - pokuta až 50.000 korun a zákaz řízení až na dva roky.

Senátor Vladimír Dryml proto plošné dechové zkoušky označil za šikanu. Opatření podle něj nemá oporu nejen v českém zákoně, ale ani ve směrnicích Evropské unie. O případu tak bude možná rozhodovat soud.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senátor ČSSD Vladimír Dryml podal trestní oznámení na ředitele dopravní policie ČR Leoše Tržila kvůli plošným dechovým zkouškám pro řidiče. Téma pro dopravního experta Stanislava Humla na Rádiu Česko.

Dopravní expert Stanislav Huml se domnívá, že namátkové kontroly, které dělá policie, oporu v zákoně určitě mají. Policie má podle něj právo prověřovat, zda řidiči nejsou pod vlivem drog nebo alkoholu.

"A řidičům zákon přikazuje se dechové zkoušce podrobit. Takže pan ředitel Tržil pouze využil svého práva a jaksi rozšířil možnosti, které policie má, protože dlouhodobě se alkohol na nehodovosti výrazně podílí," řek Huml Rádiu Česko.

Zároveň však dodal, že v zákoně jednoznačně není řečeno, že by se každý člověk, který řídí auto měl podrobně podrobovat dechové zkoušce. Ale zmocnění policie, aby tuto zkoušku dělala, přitom v zákoně zakotveno je.

"Takže je to takové obousečné, právně zajímavě podané. Senátorovi Drymlovi ale příliš šanci na úspěch s trestním oznámením nedávám," dodal.

Efekt nového opatření

Nové opatření může však podle Humla odradit řidiče od jízdy pod vlivem alkoholu. "V tom právě chápu to rozhodnutí policie. Už dlouhodobě tvrdím, že by policie měla být iniciativnější, co se alkoholu týče. Tady je potřeba iniciativu policie posílit. Oni se jen možná vydali trošku divným směrem," uvedl.

Podle něj je to do určité míry mediální záležitost, protože ne všechny hlídky mají drahý přístroj na elektronické zjišťování alkoholu v dechu. "Tady má policie máslo na hlavě, protože dodneška neuměla jasně říct, že existuje nějaká technická tolerance u těchto přístrojů," řekl dopravní expert.

Tomáš Pavlíček, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme