Dopravní podnik odmítá po vyčerpání vody z metra chyby

Odčerpávání vody v zatopeném pražském metru skončilo. Oznámila to mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová. Voda se už drží pouze v nástupišti stanice Florenc na trase B. Dopravní podnik si i nadále stojí na svém - v době srpnových záplav neudělal chyby, které by zatopení metra zavinily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

poškozené metro | Foto: Jan Rosenauer

Na Florenci na trase B dosahuje výška hladiny asi 90 centimetrů, zatopeny zůstávají také nejhlubší mezistaniční úseky na trase A a B. "Nevíme, do kdy se podaří tuto vodu vyčerpat, zatím předpokládáme, že v nezistaničních úsecích to bude během dvou tří dnů," řekla Radiožurnálu mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová.

Prohlídky odčerpaných stanic potvrdily, že voda do metra nepronikla vinou špatně nebo pozdě uzavřených staničních tlakových uzávěrů, ani kvůli údajně pozdnímu uzavření metra. Podle Kuchařové byly všechny tlakové uzávěry otevřeny za asistence policie.

Voda se tak do metra dostala zřejmě 15 metrů dlouhou průrvou v podlaze přestupního tunelu stanice Můstek a protrženými stěnami na Můstku a Invalidovně. Kuchařová zdůraznila, že v těchto narušených místech měla podle původního projektu stát silná protipovodňová zeď. Bariéry na stoletou vodu byly prý postaveny ve všech ohrožených stanicích. Srpnová povodňová vlna byla však o dva metry vyšší než stoletá voda. Voda navíc podle ní pronikla skrz netěsnící kabelové průchodky.

Povodeň v Praze prakticky vyřadila metro z provozu, neboť velká voda zaplavila řadu stanic v centru města. Škody se pohybují podle odhadů kolem dvou miliard korun. Případem se nadále zabývá policie.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme