Pražští radní odvolali dozorčí radu dopravního podniku. Skončil i předseda Kocourek

Pražští radní v pozici valné hromady odvolali členy dozorčí rady Dopravního podniku hlavního města Prahy. Skončil také její dosavadní předseda Vojtěch Kocourek. Následně zvolili nové členy.

Praha (Aktualizováno: 14:18 4. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský dopravní podnik (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Z dosavadních členů zůstanou v dozorčí radě primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) a bývalý pražský zastupitel Marek Doležel (TOP 09), kteří byli valnou hromadou nejdřív odvoláni a poté znovu zvoleni.

Pražští radní odvolali všechny členy dozorčích rad Technické správy komunikací a Výstaviště Praha

Číst článek

Bývalá primátorčina náměstkyně Petra Kolínská (SZ) odvolána nebyla, a členkou rady tak zůstala. V případě Kolínské šlo podle Scheinherra o zachování kontinuity práce dozorčí rady. Kolínská je prý odbornicí na územní plánování a má rovněž dobré znalosti o přípravě stavby metra D z Pankráce do Písnice.

V dozorčí radě pak nově usednou předseda představenstva libereckého dopravního podniku Michal Zdeněk nebo člen představenstva brněnského dopravního podniku Ivo Vašíček.

„Ceníme si jejich znalostí a dovedností,“ řekl primátorův náměstek a zároveň i nový člen dozorčí rady Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Členem je rovněž Tomáš Mikeska pracující pro Správu železniční dopravní cesty. V radě ještě usednou dopravní specialisté Jan Marek a Michal Štěpán. Kromě Hlubučka se Scheinherrem v dozorčí radě bude z vedení města ještě primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Předsedou Scheinherr?

Předsedu si zvolí členové dozorčí rady na svém zasedání. Podle dřívějších informací by se jím ale měl stát primátorův náměstek a nový člen dozorčí rady Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Dopravní podnik Praha

Dopravní podnik Praha je městskou akciovou společností, na jejíž provoz dává hlavní město více než deset miliard korun ročně. V Praze provozuje linky metra, tramvají, autobusů a lanové dráhy. Loni dostal od hlavního města na provoz 13,535 miliardy korun.

Scheinherr v úterý potvrdil, že se na jeho jmenování vládnoucí koalice Prahy Sobě, Pirátů a Spojených sil pro Prahu domluvila. V pravomoci dozorčí rady je také odvolávání členů představenstva podniku.

Dozorčí rada má 15 členů, deset z nich volí pražští radní jako valná hromada, zbylých pět pak tvoří zástupci zaměstnanců a volí je zaměstnanci dopravního podniku. Zda bude dozorčí rada dělat změny v představenstvu nebo vedení DPP, nechtěl Scheinherr komentovat.

„V představenstvu jsou ale ještě dvě místa neobsazena, takže na ně určitě bude někdo zvolen,“ řekl. Opozici bude ale podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) nabídnuto místo ve výboru pro audit dopravního podniku.

Radní odvolávali už před týdnem

Noví radní hlavního města přesně před týdnem odvolali všechny členy dozorčí rady Technické správy komunikací a Výstaviště Praha.

Mezi odvolanými je i bývalá primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která působila v radě Výstaviště od října. Ta podle svých slov o rozhodnutí nové koalice předem věděla, jak uvedla pro iROZHLAS.cz.

„Věděla jsem o tom a nemám s tím problém. Po volbách je obvyklé, že se obměňují i lidé v orgánech městských firem,“ napsala pro server iROZHLAS.cz v SMS. Radní i v tomto případě zároveň zvolili nové zástupce v orgánech firem.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) již dříve řekl, že koalice chce dodržet zásadu, aby v orgánech seděli jenom lidé odborně zdatní v dané oblasti. „Je proto nutné hledat ty lidi, kteří jsou skutečně odborníci, a to zabere nějaký čas,“ vysvětlil.

Ve výměnách členů dozorčích rad proto bude vedení města pokračovat i v příštím týdnu. Postupně budou obměněny ve všech městských firmách," řekl Hřib. Výměny chce podle něj rada dokončit do konce roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme