Vedení Prahy schválilo změnu stanov dopravního podniku. Učinilo tak kvůli kauze kolem Hlubučka

Radní hlavního města změnili stanovy pražského dopravního podniku. Jeho vedení nově nebude moci bez souhlasu vedení metropole rozhodovat o majetkových transakcích nad 50 milionů korun. Dosud byl limit zhruba šest miliard korun. Opatření radní schválili na pokyn městského zastupitelstva, které jim to uložilo předminulý týden spolu se zadáním hloubkového auditu v dopravním podniku, který měl v gesci bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Hlubuček

Pražští radní změnili stanovy pražského dopravního podniku po kauze spojené s bývalým náměstkem primátora Petrem Hlubučkem | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) kvůli hospodaření v dopravním podniku (DPP) obvinili více než desítku lidí, vedle Hlubučka také podnikatele Michala Redla, bývalého člena představenstva DPP Mateje Augustína a další členy vedení podniku, který jako největší městská firma provozuje MHD.

Hřib: ‚Pozice v představenstvu dopravního podniku se musí obsazovat na základě výběrových řízení‘

Číst článek

Změnu stanov na jednání zastupitelů prosazovala radní Hana Marvanová (STAN), která také připravila v pondělí schválený návrh. Dodala, že o změnu usilovala delší dobu. „Za mě je to koncepční změna, o kterou jsem usilovala dlouho, aby byla větší kontrola nad hospodařením,“ řekla. Změna začne platit v blízké době po zapsání nové verze stanov do obchodního rejstříku.

Marvanová řekla, že součástí schválené změny je také informační povinnost představenstva DPP pro smluvní závazky nad jedno procento základního kapitálu podniku, což je asi 300 milionů korun. O takových smlouvách bude muset vedení firmy radu města informovat v půlročních intervalech.

Dosud byla hodnota nemovitostí, které mohl podnik prodat pouze rozhodnutím představenstva bez schválení radou města jako valné hromady, dvacet procent základního kapitálu firmy. To v případě DPP odpovídá částce vyšší než šest miliard korun. Náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) k tomu řekl, že v posledních třech a půl letech DPP prodal nemovitosti nad nový limit pouze jednou, a to hlavnímu městu.

Hloubkový audit v dalších firmách

Kauza kolem Hlubučka je největší skandál od revoluce. Navrhnu odvolání primátora, říká Nacher

Číst článek

Na posledním jednání zastupitelů opoziční ANO a ODS kritizovaly vedení Prahy, nejvíce primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a Scheinherra, který je zároveň předsedou dozorčí rady DPP. Podle opozice měli vyvodit z kauzy v podniku politickou zodpovědnost a odstoupit z funkcí.

Zastupitelé také schválili, že magistrát nechá provést hloubkový audit v DPP a rovněž ve firmách Pražská vodohospodářská společnost, Pražské služby a Kolektory Praha, které měl na starosti Hlubuček. O auditech zatím radní nejednali, podle Marvanové nyní vedení magistrátu připravuje potřebné podklady pro vypsání příslušných zakázek.

Scheinherr v minulosti podle svých slov podal trestní oznámení kvůli podezření na pokus o korupci v DPP, které se týkalo stejné skupiny lidí jako kauza Dozimetr. Odmítl proto, že by nekonal. Dodal, že v době od podání trestního oznámení, kvůli kterému podepsal policii mlčenlivost, dělal vše pro co největší kontrolu v podniku a nastavení potřebných mechanismů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme