Dopravní policisté varují: náledí a sněžení na celém území

Přívaly sněhu potrápili především řidiče na severovýchodě naší republiky. Od půlnoci do pondělního rána ho v Moravskoslezském kraji napadlo na dvacet centimetrů. Silničáři na Novojičínsku museli dokonce vyhlásit kalamitní stav. Přesto se ale vše podařilo zvládnout bez větších potíží. Novojičínský kalamitní stav skončil před polednem. Podle dispečera novojičínských silničářů jsou sice všechny silnice sjízdné, ale se zvýšenou opatrností. Řidiči, kteří nemají zimní pneumatiky by raději neměli vůbec opouštět garáže nebo parkoviště. Správa silnic nasadila do terénu veškerou techniku. Na Bruntálsku napadalo asi 15 centimetrů sněhu a podobná je situace také v dalších okresech Moravskoslezského kraje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

auto | Foto: Jan Rosenauer

Ranní příval sněhu na Novojičínsku se silničářů během dopoledne podařilo zvládnout a mohli tak odvolat kalamitní stav. Silničáři poslali do terénu veškerou techniku. Jak ale říká Petr Bartoněk z novojičínské správy a údržby silnic, situaci se daří zvládat. "Máme všechno průjezdné, sice se zvýšenou opatrností, ale ano. Vítr takový není, sněhové jazyky se nedělají." Podobná je situace na Bruntálsku, kde do rána napadlo asi 15 centimetrů sněhu. Kalamitní stav tam ale vyhlašovat nemuseli a podle dispečera Jaromíra Šimka jsou silnice sjízdné. "Nějaké výraznější problémy nebyly. Sníh je už odplužen, silnice I. třídy začínají moknout, začíná se rozmrazovat sníh. Jsou místa holá, místa se sněhem. To může být pro řidiče nebezpečné." Také v dalších okresech na severu Moravy si se sněhem bez větších potíží poradili.

Namrzající déšť a sníh komplikoval v noci a nad ránem dopravu i v kutnohorském a kolínském okrese. Situace se oproti ranním hodinám uklidnila. Všechny silnice jsou sjízdné, motoristé ale musejí při jízdě dbát zvýšené opatrnosti. Silničářům na Kutnohorsku se v průběhu dopoledne podařilo chemicky ošetřit všechny komunikace I. třídy. Ostatní silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností a motoristé musejí zejména v okolí Zbraslavic a Uhlířských Janovic se zbytky rozbředlého sněhu.

V řadě okresů, především ve Středočeském, Jihočeském a Pardubickém kraji, je na silnicích vrstva rozbředlého sněhu. V okresech Rakovník, Beroun, Plzeň-sever, Ústí nad Orlicí, Svitavy, Tachov je náledí.

S následky noční námrazy po celý den bojovali i silničáři a hasiči v Karlovarském kraji. Dopravní situaci komplikovaly spadané stromy. Stovky domácností zaznamenaly potíže s výpadky elektřiny a televizního signálu. Region se ale připravuje i na to, že dnes v noci na Ťědrý den se situace může opakovat.

Sněhová pokrývka nadělala velkou hlavu také šoférům na jihu Moravy. Jak ale potvrdil Patrik Mikuláš ze Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje, teď už jsou všechny silnice sjízdné. "Vozovky jsou po chemickém posypu převážně mokré, místy mohou být zbytky rozbředlého sněhu do 2,3 centimetrů. Teplota je mírně nad nulou, takže už se to všechno zlepšilo." To, že během posledních hodin nedošlo k vážným problémům, vysvětluje jihomoravská policejní mluvčí Dagmar Bartoníková především slabším provozem těsně před Štědrým dnem. Zato víkend byl na nehody až příliš bohatý. V pátek a v sobotu po 120 s jedním mrtvým a škodou 12 miliónů korun. V neděli sice klesl počet nehod na polovinu, "ale dvě osoby přišly o život jedna byla těžce zraněna. jedna dosáhla výše přes 3 milióny korun."

Policisté proto upozorňují řidiče, aby při jízdě byli maximálně opatrní. Podle meteorologa Jana Havelky ale bude led z vozovek během dne postupně mizet.

Markéta Kaclová, Lenka Šumová, Viktorie Hošková, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme