Dopravu v celé zemi znovu zkomplikovala vánice

Další sníh a především silný vítr zastavily na mnoha místech republiky dopravu. Na silnicích se tvořily sněhové jazyky a závěje, řada komunikací hlavně nižších tříd byla neprůjezdná. Zřejmě nejhorší situace byla na Jesenicku. Silničáři tam od pátečního večera usilovně pracovali na zprůjezdnění zavátých vozovek. Komplikace se nevyhnuly ani dálnici D1. Naši nejdůležitější dopravní tepnu dopoledne na několik hodin zablokovala hromadná nehoda na 40. kilometru u Benešova, odpoledne pak těžká havárie u Vyškova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sněžení komplikuje dopravu | Zdroj: ČTK

Půl hodiny po poledni se na 220. kilometru dálnice D1 u Vyškova ve směru na Brno srazila dvě osobní auta. Řidič kamionu za nimi se jim snažil vyhnout, po strhnutí řízení dostal smyk a zablokoval celý jízdní pás, uvedl operační důstojník jihomoravské policie. "Potom se tam přidalo dalších šest aut, došlo ke zraněním. Byla tam dvě zranění dejme tomu středně těžká, protože je odvážel vrtulník, další byli ošetřeni na místě."

Kolem půl čtvrté odpoledne se podařilo zprůjezdnit alespoň levý jízdní pruh. Nyní už se jezdí oběma, nadále ale se zvýšenou opatrností. V místě se tvoří sněhové jazyky a náledí.

S novým přívalem sněhu bojují jeseničtí silničáři. Celý den usilovně pracovali i na zprůjezdnění zavátých vozovek na severu regionu. V pátek večer tam kvůli vánici a závějím nedojel do cíle linkový autobus. S jedenácti cestujícími uvízl na trase mezi Javorníkem a Bílou Vodou. Lidé museli ve vozidle čekat na pomoc až do časného rána. Silničáři a hasiči se k nim nemohli celou noc dostat. Nakonec je do bezpečí postupně odvezl terénní vůz záchranářů. V autobuse uprostřed vánice strávili víc než 11 hodin.

Během odpoledne se silničářům podařilo obnovit provoz mezi Javorníkem a Vidnavou a závěje vyplužili i na cestě Horní Heřmanice - Hukovice. Odpoledne otevřeli i úsek od polských hranic směrem na Bílou Vodu, který byl 24 hodin odříznutý od okolního světa. Lidé z Bílé Vody si na práci silničářů stěžují. Celý den bombardovali zdejší cestmistrovství dotazy, kdy konečně vozovku směrem na Javorník zprovozní. Dispečer Milan Marcinov ale své lidi brání:

"Jestli tam začne foukat vítr a sněží, tak s tím nikdo nic neudělá. Já si myslím, že ti lidé by měli být trošku rozumní, vidí to v celé republice a v celé Evropě. Tak proč by to nemohlo být na nějakém konkrétním místě, kde zároveň sněží a zároveň fouká, a fouká to takovým stylem, že je tam bílá tma. Já bych chtěl vidět, aby to zkusili místo těch našich chlapů být tam celou noc."

Velké problémy způsobil sníh také ve středních Čechách. Dvě lehčí zranění si vyžádala nehoda autobusu u obce Kněževes na Rakovnicku. Na místě byly ošetřeny dvě ženy. Na Kladensku bylo kvůli sněhovým jazykům a závějím uzavřeno šest silnic, na Rakovnicku tři silnice a na Berounsku jedna.

Přívaly sněhu v kombinaci se silným větrem odpoledne uzavřely i tři komunikace na Lounsku. Podle silničářů se okresem přehnala silná přeháňka. Silnice zůstaly zaváté, a tedy neprůjezdné. Ostatní komunikace jsou v Ústeckém kraji sjízdné, i když na horách stále platí zvýšená opatrnost. Silný vítr totiž na silnice nafoukává čerstvě napadaný sníh, a tvoří se tak sněhové jazyky. Řidiči by do hor neměli vyjíždět bez zimních pneumatik a sněhových řetězů.

Podle varování meteorologů řidiči musejí se sněhovými jazyky a v horských oblastech se závějemi počítat až do pondělí.

Ivan Holas, Marika Táborská, Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme