Dopravu v některých krajích komplikuje uježděný sníh nebo ledovka, místy jsou sněhové jazyky

Čerstvý sníh a námraza komplikují dopravu na některých silnicích v Česku. V Ústeckém kraji jsou na některých cestách sněhové jazyky, silnice ve Zlínském kraji pokrývá ledovka a také uježděná vrstva sněhu. S problémy musí řidiči počítat třeba na silnici mezi Třebíčí a Brnem. A také na Vysočině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teplické chodíky a silnice pokryla ledovka | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Řidiče na Vysočině brzdí nová vrstva sněhu. V kraji napadlo zhruba pět centimetrů, místy se tvoří ledovka. Cestáři měli v noci venku veškerou techniku včetně traktorů s radlicemi. Největší problémy hlásí Pelhřimovsko a Třebíčsko, klouže to na novém obchvatu Příseky.

Na jižní Moravě přes noc napadlo několik centimetrů nového sněhu. Dálnice a silnice prvních tříd jsou po chemickém ošetření holé a mokré, na těch ostatních se může držet slabá vrstva sněhu a hrozí nebezpečí smyku.

Týká se to hlavně výše položených oblastí na Blanensku, Vyškovsku nebo Hodonísku. Slabá vrstva sněhu leží také na místních komunikacích v Brně. Řidiči by proto měli být při jízdě opatrní.

Na jihu Čech jsou po nočním sněžení silnice místy kluzké. V noci napadlo v kraji tři až šest centimetrů sněhu. Silničáři už většinu úseků odklidili, pozor by si měli dát hlavně řidiči na těch úsecích, kde se nesolí. Ujetá vrstva sněhu totiž klouže, a to hlavně na Prachaticku a Vimpersku.

Silničáři upozorňují řidiče nákladních aut, aby ve vyšších polohách jezdili jen po solených hlavních tazích. Nákladní auta například vůbec neprojedou úsekem Ktiš - Markov - Blažejovice na Prachaticku. Pozor na ujetý kluzký sníh v okolí Kvildy, Churáňova a Borových Lad.

V Pardubickém kraji jsou všechny vozovky sjízdné, ale se zvýšenou opatrností. Ráno místy ještě slabě sněžilo zejména na Svitavsku, Moravskotřebovsku, Hlinecku a částečně v okrese Ústí nad Orlicí a Chrudimi. Na silnicích I. a II. tříd proto zůstává rozbředlý sníh.

Problémy mohou mít řidiči především na komunikacích, které se neudržují. „Kde se nesolí chemickým materiálem, je ujetá vrstva sněhu do 3 centimetrů. Obnovují se posypy pískem a drtí, zejména v nebezpečných místech a provádí se stále odklízení. Jízda vyžaduje zvýšenou opatrnost v rámci celého Pardubického kraje,“ upozorňuje Marian Cvrkal ze Správy a údržby silnic.

Silnice v Plzeňském kraji jsou po chemickém ošetření většinou mokré, na silnicích nižších tříd leží zbytky rozbředlého sněhu. Na Šumavě a na Domažlicku snižují viditelnost sněhové přeháňky, na Rokycansku je místy mlha. Teploty se pohybují od minus osmi do minus čtyř stupňů.

„Během noci jsme měli venku veškerou techniku na okresech Domažlice i Tachov, kde připadlo přes pět centimetrů nového sněhu. Máme uzavřenou silnici mezi Malechovem a Dechtínem na Klatovsku, kde uvízl kamion,“ popsal ráno situaci krajský dispečer zimní údržby Jiří Slapnička.

V Ústeckém kraji přes noc napadlo až 15 centimetrů nového sněhu. Řidiči tak musí být maximálně opatrní. Také na hlavních tazích leží zbytky rozbředlého sněhu a stále hrozí možná námraza. Na nový sníh si musí dát řidiči pozor například na dálnici D8 od Ústí nad Labem po Německo.

Silnice nižších tříd pokrývá rozbředlý prosolený sníh a v Krušných horách musí řidiči místy počítat se sněhovými jazyky. Ty se tvoří i na silnici mezi Děčínem a Hřenskem. Problémy mají taky kamiony na trase Chomutov-Hora Svatého Šebestiána.

Sníh komplikuje dopravu v celém Libereckém kraji. Hlavní tahy se podařilo silničářům uklidit - díky soli a vyšším teplotám jsou už většinou mokré, drží se na nich jen místy zbytky rozbředlého sněhu. Tam, kde obvykle doprava kolabuje - v kopcích u Harrachova, Desné, nebo u Svoru - jsou silnice průjezdné. Problémy na silnici 35 mezi Turnovem a Libercem už také cestáři odstranili.

Na silnicích nižších tříd a ve vyšších polohách a na horských cestách leží souvislá sněhová vrstva, která hodně klouže, to platí hlavně pro Jablonecko a Semilsko.

V Moravskoslezském kraji, hlavně v Beskydech i Jeseníkách, by měli řidiči jezdit se zvýšenou opatrností, na silnicích je sníh, který silničáři pokryli inertním posypem. Silnice I/56, jeden z hlavních tahů na Slovensko, zůstává mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku uzavřena pro kamiony a nákladní vozy s přívěsem. Všechny ostatní silnice v Moravskoslezském kraji jsou ale po nočním sněžení bez potíží sjízdné.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme