Dopravu v některých krajích komplikuje uježděný sníh nebo ledovka, místy jsou sněhové jazyky

Čerstvý sníh a námraza komplikují dopravu na některých silnicích v Česku. V Ústeckém kraji jsou na některých cestách sněhové jazyky, silnice ve Zlínském kraji pokrývá ledovka a také uježděná vrstva sněhu. S problémy musí řidiči počítat třeba na silnici mezi Třebíčí a Brnem. A také na Vysočině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teplické chodíky a silnice pokryla ledovka | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Řidiče na Vysočině brzdí nová vrstva sněhu. V kraji napadlo zhruba pět centimetrů, místy se tvoří ledovka. Cestáři měli v noci venku veškerou techniku včetně traktorů s radlicemi. Největší problémy hlásí Pelhřimovsko a Třebíčsko, klouže to na novém obchvatu Příseky.

Na jižní Moravě přes noc napadlo několik centimetrů nového sněhu. Dálnice a silnice prvních tříd jsou po chemickém ošetření holé a mokré, na těch ostatních se může držet slabá vrstva sněhu a hrozí nebezpečí smyku.

Týká se to hlavně výše položených oblastí na Blanensku, Vyškovsku nebo Hodonísku. Slabá vrstva sněhu leží také na místních komunikacích v Brně. Řidiči by proto měli být při jízdě opatrní.

Na jihu Čech jsou po nočním sněžení silnice místy kluzké. V noci napadlo v kraji tři až šest centimetrů sněhu. Silničáři už většinu úseků odklidili, pozor by si měli dát hlavně řidiči na těch úsecích, kde se nesolí. Ujetá vrstva sněhu totiž klouže, a to hlavně na Prachaticku a Vimpersku.

Silničáři upozorňují řidiče nákladních aut, aby ve vyšších polohách jezdili jen po solených hlavních tazích. Nákladní auta například vůbec neprojedou úsekem Ktiš - Markov - Blažejovice na Prachaticku. Pozor na ujetý kluzký sníh v okolí Kvildy, Churáňova a Borových Lad.

V Pardubickém kraji jsou všechny vozovky sjízdné, ale se zvýšenou opatrností. Ráno místy ještě slabě sněžilo zejména na Svitavsku, Moravskotřebovsku, Hlinecku a částečně v okrese Ústí nad Orlicí a Chrudimi. Na silnicích I. a II. tříd proto zůstává rozbředlý sníh.

Problémy mohou mít řidiči především na komunikacích, které se neudržují. „Kde se nesolí chemickým materiálem, je ujetá vrstva sněhu do 3 centimetrů. Obnovují se posypy pískem a drtí, zejména v nebezpečných místech a provádí se stále odklízení. Jízda vyžaduje zvýšenou opatrnost v rámci celého Pardubického kraje,“ upozorňuje Marian Cvrkal ze Správy a údržby silnic.

Silnice v Plzeňském kraji jsou po chemickém ošetření většinou mokré, na silnicích nižších tříd leží zbytky rozbředlého sněhu. Na Šumavě a na Domažlicku snižují viditelnost sněhové přeháňky, na Rokycansku je místy mlha. Teploty se pohybují od minus osmi do minus čtyř stupňů.

„Během noci jsme měli venku veškerou techniku na okresech Domažlice i Tachov, kde připadlo přes pět centimetrů nového sněhu. Máme uzavřenou silnici mezi Malechovem a Dechtínem na Klatovsku, kde uvízl kamion,“ popsal ráno situaci krajský dispečer zimní údržby Jiří Slapnička.

V Ústeckém kraji přes noc napadlo až 15 centimetrů nového sněhu. Řidiči tak musí být maximálně opatrní. Také na hlavních tazích leží zbytky rozbředlého sněhu a stále hrozí možná námraza. Na nový sníh si musí dát řidiči pozor například na dálnici D8 od Ústí nad Labem po Německo.

Silnice nižších tříd pokrývá rozbředlý prosolený sníh a v Krušných horách musí řidiči místy počítat se sněhovými jazyky. Ty se tvoří i na silnici mezi Děčínem a Hřenskem. Problémy mají taky kamiony na trase Chomutov-Hora Svatého Šebestiána.

Sníh komplikuje dopravu v celém Libereckém kraji. Hlavní tahy se podařilo silničářům uklidit - díky soli a vyšším teplotám jsou už většinou mokré, drží se na nich jen místy zbytky rozbředlého sněhu. Tam, kde obvykle doprava kolabuje - v kopcích u Harrachova, Desné, nebo u Svoru - jsou silnice průjezdné. Problémy na silnici 35 mezi Turnovem a Libercem už také cestáři odstranili.

Na silnicích nižších tříd a ve vyšších polohách a na horských cestách leží souvislá sněhová vrstva, která hodně klouže, to platí hlavně pro Jablonecko a Semilsko.

V Moravskoslezském kraji, hlavně v Beskydech i Jeseníkách, by měli řidiči jezdit se zvýšenou opatrností, na silnicích je sníh, který silničáři pokryli inertním posypem. Silnice I/56, jeden z hlavních tahů na Slovensko, zůstává mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku uzavřena pro kamiony a nákladní vozy s přívěsem. Všechny ostatní silnice v Moravskoslezském kraji jsou ale po nočním sněžení bez potíží sjízdné.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme