Místo tří středních, raději 200 menších. Obrana jednala s Izraelem o nákupu dronů

Česká armáda nyní nekoupí tři střední bojové drony, místo nich pořídí přes 200 menších dronů. Zástupci armády to v pondělí řekli ČTK, Českému rozhlasu a České televizi. Chce pořídit malé kvadrokoptéry až dvacetikilogramové bezpilotní prostředky. Určené budou pro více jednotek, vojáci je budou využívat pro sledování a průzkum.

Praha (Aktualizováno: 15:52 22. 5. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drony hrají na obou stranách - u Ruska i Ukrajiny - důležitou roli ve válce (archivní foto)

Armáda chce pořídit malé kvadrokoptéry. (ilustrační foto) | Foto: Alina Yarysh | Zdroj: Reuters

Armáda změnu zdůvodnila vyhodnocením zkušeností z moderních válčišť, mimo jiné z Ukrajiny. Drony střední kategorie bude chtít pořídit až v dalších letech. Nynější zakázka, během které ministerstvo obrany vyjednávalo o pořízení bojových dronů Heron 1 z Izraele za asi 2,7 miliardy korun, byla zrušena.

Expert: Válka na Ukrajině změní podobu evropských armád, kombinuje zákopy s technologiemi 21. století

Číst článek

„Armáda České republiky rozhodla o pozastavení nákupu středních bezpilotních prostředků,“ řekl specialista sekce zpravodajského zabezpečení české armády Petr Čekovský, který se dronům věnuje. Armáda vyhodnotila, že nyní je pro ni důležitější a výhodnější pořídit větší množství menších bezpilotních prostředků. Zařazeny budou k brigádním úkolovým uskupením, čímž se zvýší jejich schopnosti v několika odlišných oblastech.

„Ty oblasti jsou zvýšení schopnosti situačního přehledu pro velitele jednotek, dále zvýšení schopností jednotek sledování a průzkumu a dále navýšení schopností jednotlivých druhů vojsk v rámci těchto uskupení,“ doplnil.

Pořizování dronů bude podle Čekovského trvat několik let. U části z nich už vojáci vědí, jaké by chtěli získat.

Teď armáda využívá řádově vyšší desítky bezpilotních prostředků, a to od malých kvadrokoptér až po asi dvě desítky kilogramů vážící stroje ScanEagl. Nové drony budou zařazeny zejména k 533. praporu bezpilotních systémů, dostanou je k dispozici ale i další jednotky. Jejich nákup bude podle Čekovského stát řádově stovky milionů korun, použity budou peníze původně určené na bojové drony.

Ministerstvo obrany loni v srpnu oznámilo, že by chtělo s Izraelem začít jednat o nákupu tří bezpilotních letounů Heron 1. Smlouvu plánovalo uzavřít do konce loňského roku. Heron 1 může být využíván k průzkumným účelům, ale díky možnosti nést zbraně i k útočným akcím. Na nákup bylo vyčleněno původně 1,5 miliardy korun, cena se později zvedla na asi 2,7 miliardy. Někteří odborníci plán kritizovali, vadil jim nízký počet strojů nebo stáří konstrukce. České společnosti Primoco, která vyrábí menší drony, se nelíbilo, že byl vynechán český zbrojní průmysl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme