Dosavadní koalice na magistrátu Prahy je u konce. TOP 09 navrhla odvolat celou radu včetně primátora

Zastupitelé hlavního města teď rozhodují o odvolání primátora Bohuslava Svobody z ODS. S návrhem přišli sociální demokraté. TOP 09 se k nim připojila a navrhla odvolání celé rady. Hlasování bude tajné. Zastupitelé ODS opustili jednací sál a hlasování se nezúčastní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z koalice ODS a ČSSD vzniklý primátor Bohuslav Svoboda se marně snaží překřičet demonstrující dav na pražském magistrátu | Foto: Tomáš Adamec

Spolupráce ODS a TOP 09 na pražském magistrátu je nejspíš u konce. Strany se nedohodly na další možné spolupráci. Obě mají požadavky, ze kterých nehodlají ustoupit. Patří mezi ně i zájem o křeslo primátora hlavního města.

Obě strany dál trvají na svém návrhu nové podoby smlouvy o vzájemné spolupráci na magistrátu. Obě chtějí post primátora, TOP 09 navíc i jedno křeslo radního. Na to ale ODS nehodlá přistoupit a je ochotná jednat pouze o změně kompetencí jednotlivých radních.

Podle předsedy klubu TOP 09 Jiřího Vávry je dohoda prakticky vyloučená.

„V podstatě z našich požadavků, nejen co se týče složení rady, ale i ve spoustě věcí, nebylo akceptováno vůbec nic. Naopak bych řekl, že podle některých věcí se to až na jednu jedinou výjimku vrátilo ještě před podobu, ze které jsme odešli. Obávám se, že tady shodu najít nemůžeme,“ zdůraznil Vávra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf klubu zastupitelů ČSSD Miroslav Poche v Ranním interview Radiožunálu

Primátor Bohuslav Svoboda z ODS řekl, že už je smířený s tím, že se TOP 09 s ČSSD dopředu dohodla, takže jako primátor skončí a Praze bude vládnout pravo-levá koalice.

Podle zastupitele za ČSSD Karla Březiny by jeho strana zřejmě s odvoláním současného primátora Svobody souhlasila.

„Myslím si, že celý klub sociální demokracie by podpořil odvolání primátora Bohuslava Svobody, protože si myslím, že od něho začínají všechny problémy, které se nakupily v Praze. Už jenom to, že se mu za tři roky podařilo rozbít dvě koalice, ho neopravňuje k tomu, aby vedl město.“

ČSSD se ráno shodla, že jako první bod na jednání zastupitelstva navrhnou odvolání primátora Bohuslava Svobody, jeho náměstka Josefa Noska a radní Aleksandry Udženije. Všichni tři jsou členy ODS.

„Očekávám, že během dnešního dne bychom se neformálně sešli s předsedou klubu TOP 09, abychom si vyjasnili, jaká je vůbec situace v hlavním městě,“ doplnil šéf klubu zastupitelů ČSSD Miroslav Poche.

Praha má 63 zastupitelů. Koalice TOP 09 a ODS má pohodlnou většinu 46 křesel. TOP 09 s ČSSD dá dohromady těsnou většinu dvou hlasů, dohromady 34 zastupitelů. Přidat se můžou i komunisté, ať už tichou podporou nebo jako oficiální partner. Pak už by to dalo 37 hlasů.

Definitivní rozhodnutí by mělo padnout na dnešním jednání zastupitelstva.

Martin Karlík, Veronika Neprašová, ak, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme