Dosavadní působení prohibice vyhodnotí krizový štáb, možná navrhne její zmírnění

Jak se v Česku projevila částečná prohibice, dnes zhodnotí krizový štáb. Jeho členové současně projednají další kroky. Budou například mluvit i o tom, jak by se opatření dalo zmírnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ostravském Makru zareagovali na celostátní zákaz prodeje lihovin bezprostředně. Před regály s tvrdým alkoholem naskládali palety, překryli je kartony a natáhli plachty | Zdroj: ČTK

Ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 zatím nedokáže odhadnout, jak dlouho by mohl zákaz prodeje tvrdého alkoholu platit. Ministerstvo prý uvažuje o zmírnění prohibice, platila by například jen na určité lokality nebo některé druhy alkoholu.

„Je potřeba definovat, jestli jsou někde bezpečné regiony, kde se to dlouho a jasně nevyskytne. Druhá věc je, jak definovat bezpečný alkohol,“ říká Heger. Prohibice by podle něj neměla trvat měsíce.

Nyní se čeká na to, až se situace zlepší a postižených bude viditelně ubývat. Záležet má podle ministra zdravotnictví i na úspěchu pátrání policie.

Na Slovensku se otrávilo několik lidí metanolem, zřejmě z české slivovice

Číst článek

Loňské výnosy spotřební daně z lihu byly přibližně sedm miliard korun. Prohibice připraví stát denně o zhruba 25 milionů korun, za měsíc by to mohlo být až tři čtvrtě miliardy. Pokud by opatření trvalo déle, byl by to velký problém pro státní rozpočet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Jan Herget popisuje situaci v obchodním domě Tesco (7:00)

Ztráty počítají i hospodští a barmani. Denně kvůli částečné prohibici přicházejí prý až o 200 milionů korun. Pokud zákaz potrvá delší dobu, podle majitelů klubů a restaurací to může některé podniky zlikvidovat.

Na prohibici si stěžují i obchodní řetězce. Například Tesco měl denně 2,5 procenta z tržby právě z prodeje tvrdého alkoholu. Pokud zákaz potrvá několik týdnů, bude to prý ušlý zisk v řádu desítek milionů korun.

Jak se prohibice na tržbách projeví, může podle prezidenta Svazu průmyslu a obchodu Zdeňka Juračky ovlivnit také samotné chování zákazníků. „Jestli lihoviny nahradí větším prodejem vína, piva a tak dále,“ poznamenal.

Výrobci alkoholu zase varují, že částečná prohibice podpoří černý trh. Černý trh s lihovinami podle odhadů ministerstva financí tvoří asi jednu desetinu celkového trhu s tvrdým alkoholem. Unie výrobců a dovozců lihovin odhadují jeho podíl až na čtvrtinu.

Policie už kvůli metanolu obvinila 23 lidí. Stopa vede i do Polska

Číst článek

Podle náměstka ministra financí Ladislava Minčice je chybou, že z trestního zákona vypadly před dvěma lety tresty za pančování alkoholu. Aféra tak zřejmě bude důvodem k přehodnocení zákona.

Podle serveru iHned.cz tvoří daně přes půlku ceny lahve alkoholu. Například z jedné pančované lahve rumu za 60 korun se nelegální výrobce a obchodník dělí o zisk 50 korun. Po zvýšení spotřební daně z lihu v Česku významně klesla spotřeba. Propad nahradil právě černý trh, domnívají se někteří ekonomové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Svazu průmyslu a obchodu Zdeněk Juračka a redaktor Jan Herget mluví o prohibici v Ranním Radiožurnálu (7:37)

Z půllitrové láhve Tuzemáku za 120 korun se na spotřební dani a DPH platí 77 korun. Daň tedy tvoří 64,2 procenta ceny zboží. Právě vysoké daně jsou podle ekonomů lákadlem, které vábí podvodníky. Vedle alkoholu se to týká i cigaret nebo pohonných hmot.

Zvýšení daní v roce 2010 podle ekonoma Aleše Roda z Liberálního institutu podpořilo černý trh, který nahradil propad spotřeby řádně daněného lihu.

Zákaz prodeje, podávání a nabízení lihovin s obsahem alkoholu nad 20 procent platí v celém Česku od pátečního večera. Jedovatý metanol zatím připravil o život 19 lidí. Čtyři desítky otrávených skončily v nemocnici. U dalšího člověka se zjišťuje, jestli za jeho smrtí je přemíra pití nebo také metanol.

Igor Maňour, ČRo, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme