Dosavadní testy nepotvrdily úmrtí na lidskou obdobu BSE

Česká republika hlásí podezření na lidskou podobu nemoci šílených krav. Na chorobu údajně zemřela v nemocnici v Sedlčanech 46letá žena. Myslí si to alespoň lékaři královéhradecké nemocnice. Avšak hlavní republikový hygienik Michael Vít se na základě předběžných výsledků spíše přiklání k názoru, že zemřelá tuto nemoc neměla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

laborantka

Ženu hospitalizovali na jaře. Její rodina tvrdila, že se povahově změnila. Odborné vyšetření mozku signalizovalo Creutzfeld-Jacobovu chorobu.

Žena, která od dubna ležela v královéhradecké fakultní nemocnici, zemřela podle tamních lékařů zřejmě na novou variantu Creutzfeld-Jakobovy infekční choroby mozku. Ta je lidskou obdobou nemoci šílených krav BSE. Pokud by analýzy tkání zemřelé diagnózu potvrdily, byl by to první případ výskytu této choroby v Česku.

Podle ředitele Fakultní nemocnice v Hradci Králové Leoše Hegra se u ženy se projevovaly známky mentální poruchy, mimovolné pohyby končetin a také vyšetření elektroencefalografem ukázalo charakteristické příznaky pro Creutzfeld-Jacobovu chorobu.

"Jsme celkem přesvědčení, ovšem je nutno dodat, že ta klinická diagnostika není nikdy jistá a definitivní diagnostika je až z histologického vyšetření, které musí být uděláno z mozku, čili zaživa v podstatě nejde a dělá se až posmrtně," řekl Radiožurnálu Heger.

Královéhradečtí lékaři ženu vyslali na pozorování do pražské Thomayerovy nemocnice, tamní odborníci však diagnózu nepotvrdili. Ženu lékaři nakonec převezli v polovině června do nemocnice v Sedlčanech, kde několik dní nato zemřela.

Vzorky tkání teď zkoumají odborníci z Thomayerovy nemocnice. Výsledky budou známy za týden. Avšak na základně dnešních průběžných výsledků se hlavní republikový hygienik Michael Vít spíše přiklání k názoru, že zemřelá uvedenou nemoc neměla. "Já mám zatím data, že se spíš nejedná o novou variantu této choroby. Ale samozřejmě během příštího týdne se ještě budou dělat další vyšetření, abychom to buď potvrdili, nebo vyloučili," uvedl Vít ve vysílání Radiožurnálu.

I kdyby se potvrdilo, že žena skutečně zemřela na novou variantu Creutzfeld-Jakobovy choroby, není podle vědců na místě panika. Jak Radiožurnálu potvrdil profesor Josef Syka z Akademie věd, který se zabývá výzkumem mozku, veterinární opatření v Česku jsou naprosto dostatečná. Obavy podle něj nemusí mít ani rodina ženy, není totiž zatím prokázáno, že by nemoc byla přenosná z člověka na člověka.

Lidé mohou některou z variant Creutzfeld-Jakobovy nemoci onemocnět po požití masa zvířat, nakažených chorobou BSE, nazývanou nemocí šílených krav. Ta se objevila v roce 1986 v Británii a byla zjištěna v několika dalších evropských zemích. Odhalování choroby u lidí komplikuje skutečnost, že inkubační doba může být až 15 let.

Mezitím Britská agentura pro nezávadnost potravin oznámila, že uvažuje o zastavení zákazu, v jehož rámci na trh nesmí přijít maso ze skotu staršího než 30 měsíců - místo toho agentura hodlá zavést testování zvířat jaké se provádí na evropském kontinentě.

Jde o důsledek ústupu bovinní encefalopatie skotu. Podle názoru odborníků bude nejhorší riziko představovat výskyt dodatečných dvou a půl případů Creutzfeldt-Jacobovy choroby v Británii v příštích 60 letech.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme