Došlo k poškození voličů, tvrdí zelení a jdou k Ústavnímu soudu

Strana zelených trvá na tom, že volby v Praze byly diskriminující. Právě kvůli tomu se obrátí na Ústavní soud. Podporu budou hledat i u dalších stran. Zeleným se nelíbí že ODS před volbami rozdělila Prahu do sedmi volebních obvodů, namísto předchozího jednoho. Stížnost už byla u městského soudu, ten ji ale včera zamítl.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Předseda Strany zelených Ondřej Liška. | Foto: Tomáš Adamec

„Myslíme si, že došlo k poškození voličů menších a středních stran. A to zcela bezdůvodně a svévolně na základě kroku ODS těsně před volbami, kdy uměle zvýšili hranici pro vstup do zastupitelstva hlavního města Prahy z pěti téměř na osm procent,“ řekl kandidát na předsedu Strany zelených Ondřej Liška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Liška (SZ) ve Světě o osmé.

Zároveň zdůraznil, že považuje současný volební systém v Praze za horší a více diskriminující než ten minulý. „Hlavním důvodem, proč se k Ústavnímu soudu obracíme, je obhajoba těch nejzákladnějších demokratických principů a principů právního státu,“ uvedl Liška.

Podotkl, že právě součástí principů právního státu je to, že nelze se zákony zacházet účelově a svévolně ve prospěch vládnoucí většiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Kudrna z Katedry ústavního práva Právnické fakulty UK v Praze ve Světě o Deváté.

„Pokud budeme brát, že součástí demokracie je také rovnost hlasování a rovný přístup do volebního procesu, tak do určité míry to může být pravda. Ale demokratičnost rozhodování je daleko širší,“ poznamenal Jan Kudrna z Katedry ústavního práva Právnické fakulty UK v Praze.

Strana zelených se obrátí také na další strany, aby se k jejich stížnosti připojily. „A budeme rádi, když tak udělají, ať už formálně nebo verbálně,“ podotkl kandidát na předsedu Strany zelených.

Liška doufá, že i kdyby Ústavní soud volby v Praze nezrušil, donutil by alespoň svým stanoviskem zastupitele hlavního města k tomu, aby volební systém opět změnili tak, aby se z Prahy stal opět pouze jeden obvod.

Martina Mašková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme