Dospělí nastupují na střední školy kvůli platu nebo udržení práce

Přes 36 tisíc dospělých si loni doplňovalo středoškolské vzdělání, z toho většina z nich dálkově. Právě u nich se Národní ústav vzdělávání snažil zjistit, proč se vrátili do školy. Průzkum, kterého se zúčastnilo přes 200 respondentů, ukázal, že si staronoví studenti chtějí rozšířit všeobecný rozhled, ale také se bojí ztráty práce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Student v knihovně

Student v knihovně | Foto: Fotobanka stock.xchng

Některým stačí jen papír s razítkem o tom, že další studium úspěšně ukončili. Jak potvrzuje spoluautorka šetření Pavla Skácelová, neprahnou ani tak po znalostech:

„71 procent označilo jako hlavní cíl vzdělávání právě získání maturitního vysvědčení nebo výučního listu pro udržení stávajícího místa.“

O to jde nejvíce lidem, kteří pracují ve zdravotnictví a školství. Najdou se ale i ti, kteří si chtějí rozšířit všeobecný rozhled nebo mít také více praxe. Nejčastějším důvodem pro návrat do školních lavic, i těch dálkových, je především vidina vyššího platu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Klára Bílá hovořila se spoluautorkou šetření dospělých středoškolských studentů Pavlou Skácelovou

„Převážná většina lidí, více než 90 procent, vstupuje do dalšího vzdělávání kvůli své pracovní kariéře, perspektivě a dobrému uplatnění na trhu práce. Lidé, kteří ztratili práci, někdy potřebují změnit kvalifikaci,“ vysvětluje Skácelová.

Snaha udržet si práci a strach z nezaměstnanosti ovlivnila více muže, respondenty nad 30 let, žáky technických oborů a žáky oborů s výučním listem. Za další studium dospělých ale také v mnoha případech může zaměstnavatel.

„Vyžaduje doplnění studia u 27 procent dotázaných, přitom velké rozdíly jsou právě v závislosti na věku. Ve věkové kategorii nad 30 let tuto odpověď označilo až 36 procent respondentů,“ dodává Skácelová.

Více než dvě třetiny respondentů uvedly, že se do školy vracejí proto, aby nezůstaly pozadu při současném rozvoji technologií a přejí si zvládat lépe svoji práci.

Ze studentů, kteří se vzdělávají a zároveň pracují, jsou se svým současným zaměstnáním nejméně spokojeni absolventi ekonomických oborů – z oblasti služeb, gastronomie, obchodu a ekonomicko-administrativní – a častěji uvádějí snahu najít si práci novou. Uváděli, že za to můžou hlavně pracovní podmínky.


Lucie Maňourová, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme