Dostal jsem od Babiše nabídku, abych vedl ministerstvo financí, řekl poslanec Pilný

Předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Ivan Pilný (ANO) dostal od předsedy hnutí Andreje Babiše nabídku, aby ho nahradil ve funkci ministra financí. Pilný v České televizi řekl, že případné přijetí nominace musí zvážit ještě během úterý. ANO zvažuje celkem tři jména, rozhodnutí má padnout ve středu. „Oslovili jsme tři kandidáty na tento post, všichni souhlasili, že by eventuálně zastávali tuto pozici,“ řekl po úterním večerním jednání vedení ANO jeho předseda Andrej Babiš. Neupřesnil, o koho se jedná.

Praha (Aktualizováno: 22:18 16. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební Speciál Martina Veselovského na téma ekonomika, Ivan Pilný | Foto: Filip Jandourek

„Tu nabídku jsem dostal. Samozřejmě rozhodující slovo má předsednictvo hnutí ANO a já jsem se ještě také nerozhodl,“ odpověděl Pilný v Interview ČT24 na dotaz, zda nepatří ke kandidátům na nového ministra financí. Podobné nabídky prý dostával i v minulosti.

Zkritizoval premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), že nepřijal nominaci Aleny Schillerové ani Richarda Brabce (ANO), které hnutí navrhlo do čela resortu financí dříve. „V řadách sociální demokracie nevidím nikoho, kdo by ministerstvo financí mohl zodpovědně převezmout, rozhodně ne pan premiér,“ odmítl Pilný myšlenku, že by ANO sociální demokracii přenechalo resort výměnou za jiný.

72letý poslanec Pilný na dvou posledních sjezdech hnutí ANO neúspěšně usiloval o funkci místopředsedy. Na sněmu v roce 2015 kritizoval volbu Babiše předsedou, prý byla předem dohodnutá.

Pilný vystudoval elektrotechnickou fakultu ČVUT. V 90. letech byl generálním ředitelem české pobočky Microsoftu. Pak působil například jako předseda představenstva Českého Telecomu. Účinkoval také v televizním pořadu Den D.

Babiš: Máme i další kandidáty

Hnutí ANO má podle svého šéfa Andreje Babiše i další kvalitní kandidáty na ministra financí. Na úterní tiskové konferenci řekl, že hnutí může nyní nabídnout celkem tři kandidáty. Jejich jména ale odmítl sdělit. Poslanecký klub ANO ale doporučil vedení hnutí, aby trvalo na náměstkyni Aleně Schillerové. Podle poslanců by nemělo navrhovat dalšího kandidáta, řekl předseda klubu a místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek.

Máme tři kandidáty na ministra financí, tvrdí Babiš. Trvejte na Schillerové, radí poslanci ANO

Číst článek

„Máme další kvalitní kandidáty, ale mám pocit, že pan premiér tuto krizi řešit nechce. Mám pocit, že jsem zástěrka pro spor mezi panem prezidentem a panem premiérem. Pokud tedy pan premiér tvrdí, že platí koaliční smlouva, tak doufám, že nám toho kandidáta schválí. A až se vrátí pan prezident, tak vláda bude pokračovat dál, nastoupí sem nový ministr. Kandidáty máme,“ uvedl Babiš.

Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Premiér Bohuslav Sobotka řekl, že čeká návrh nového ministra financí od hnutí ANO v nejbližších hodinách a dnech. „Pokud se dohodnu s hnutím ANO, pak postoupím prezidentovi návrh na jmenování nového ministra, tuhle variantu bych upřednostnil. Samozřejmě, pokud by se to jednání protahovalo a nebyli bychom se schopni dohodnout, pak je zde také varianta předložit prezidentovi návrh na pověření někoho z členů vlády, který by měl dočasně na starosti vedení ministerstva financí. Ale není to varianta, kterou bych upřednostňoval,“ popsal Sobotka další možnosti postupu.

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek kritizoval premiéra za to, že odmítl návrh Schillerové na ministryni, přestože s ní předtím nejednal mezi čtyřma očima. Vadilo mu také, že Sobotka nepřijal ani návrh na to, aby vedení ministerstva financí převzal dosavadní ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Poslanci ANO jsou podle Faltýnka přesvědčeni, že Sobotka se snaží prodlužovat vládní krizi a drží zemi v nestabilitě.

dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme