Dostál Kramářovu sbírku do Francie nepustí

Unikátní sbírka Vincence Kramáře nepojede do Francie. Vláda nedoporučila její vývoz kvůli obavám ministra kultury Pavla Dostála. Podle právních analýz by totiž vzácné obrazy mohly být v zahraničí zadrženy kvůli některým mezinárodním arbitrážím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

P. Dostál | Foto: Úřad vlády ČR

Letošní Česká kulturní sezóna ve Francii se tak bude muset obejít bez děl například Pabla Picassa nebo Paula Gauguina. Několik neúspěšných žadatelů, kteří si v minulosti dělali na sbírku nárok, totiž není podle Dostála spokojeno s výsledkem soudního procesu před několika lety. "Soud rozhodl, že Kramářova sbírka patří státu a byla zde obava, že tito restituenti mohou najít právní cestu, pokud se sbírka dostane do ciziny,? řekl Dostál.

To je podle Dostála hlavní důvod, určité nebezpeční hrozí - jak připustil - i kvůli loňskému rozhodnutí arbitráže ve Stockholmu. Ta konstatovala, že Česká republika nedostatečně ochránila investice CME do televize Nova a stát musí zaplatit náklady řízení. Ministerstvo financí se proti výsledku arbitráže odvolalo ke švédskému soudu, peníze má ale připraveny. "Náklady jsou uloženy v Londýně v právní kanceláři k vyplacení, je to 30 miliónů korun," dodal Dostál.

Stockholmská arbitráž zatím nerozhodla o výši odškodnění CME, i to ale v případě neúspěchu žaloby u soudu stát podle Dostála zaplatí. "Česká republika, pokud bude odsouzena v arbitrážním řízení, je povinna platit tyto částky a nikoliv nechat si zabavovat majetek jako lodě, obrazy nebo letadla," vysvětlil ministr.

Aleš Heřmánek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme