Dostál zakázal kvůli arbitráži s CME vývoz památek

Ministr kultury Pavel Dostál na popud ministerstva financí zakázal povolování vývozu národních kulturních památek do zahraničí. Jedná se o všechny sbírkové předměty a významná umělecká díla v majetku státu. Ministr tak rozhodl kvůli možnosti, že tato díla může nechat v zahraničí zabavit společnost CME jako náhradu za náklady na arbitrážní řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cedule na památce | Foto: Jan Rosenauer

"Na základě výsledků stockholmské arbitráže je teoreticky možné, že do výše jednoho miliónu dolarů bude americká společnost naplňovat pohledávky v cizině tím, že by byl zabaven majetek České republiky." To podle Dostála v podstatě znamená, že Česká republika na dobu než bude záležitost vyjasněna nebude pořádat v zahraničí žádné výstavy.

S okamžitým zákazem vývozu uměleckých děl z České republiky souhlasí jednoznačně i generální ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák. Umělecká díla jsou podle něj majetkem státu, který je nejpohodlněji zabavitelný a nejrychleji se dá směnit za peníze. "Je to samozřejmě obrovská komplikace, příští rok má být česká sezóna v Paříži, jejíž součástí jsou jsou výstavy uměleckých děl ze sbírky Vincence Kramáře a barokního umění Čech a Moravy. Tyto projekty by byly, pokud nedojde k nápravě, ohroženy." dodal Knížák.

Ministr Dostál k zákazu přistoupil, protože se obává, že společnost CME zabaví umělecké předměty jako náhradu za náklady na arbitrážní řízení. Česko podle ministerstva financí napadne stockholmskou arbitráž žalobou u švédského soudu. Hodlá také vyzvat rozhodčí soud ve Stockholmu, aby druhou fázi řízení CME versus Česká republika pozastavil do té doby, dokud švédský obecný soud žalobu nevyřeší. Za úhradu nákladů arbitrážního řízení a nákladů na právní zastoupení CME má naše země společnosti uhradit částku skoro 40 miliónů korun.

Andrea Skalická, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme