Policie byla u mě doma a odvezla si počítač, řekla ministryně Dostálová k zásahu kvůli CzechTourism

Policie v souvislosti se středečním zásahem na ministerstvu pro místní rozvoj prověřuje i současnou ministryni resortu Kláru Dostálovou. Uvedla to sama Dostálová na tiskové konferenci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie byla ve středu ráno také u ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„Z logiky věci policie prověřuje i mě. Říkám to otevřeně. Byla jsem nadřízenou CzechTourism jako náměstkyně nebo jako ministryně,“ řekla Dostálová. Policie podle ní byla ve středu ráno i v místě jejího bydliště a odvezla si její počítač.

Policie zasahovala na ministerstvu pro místní rozvoj i v CzechTourismu. Zajímá se o zakázky agentury

Číst článek

„Také na rovinu říkám, že policie byla ráno u mě doma s dotazem, zda mám doma nějakou služební techniku. Já jsem řekla, že samozřejmě ano. Všechno jsem vydala. Policie si to odvezla a odjela,“ dodala.

Prohlášení ministryně za ANO přišlo poté, co ve středu proběhl zásah policistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v sídle jejího resortu, v sídle CzechTourismu ale i na dalších místech. Prověřování probíhá v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek.

Případ dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2. Zatím je ve fázi prověřování a nikdo nebyl obviněn. 

Dostálová byla od února 2014 náměstkyní pro řízení sekce regionálního rozvoje ministerstva pro místní rozvoj, které tehdy vedla Věra Jourová (ANO). Ji pak v čele resortu vystřídala v říjnu 2014 Karla Šlechtová (za ANO). Po Šlechtové od loňského prosince šéfuje ministerstvu právě Dostálová.

Informace státního zastupitelství

  • Od ranních hodin dne 21. 11. 2018 probíhají na ministerstvu pro místní rozvoj, centrále agentury CzechTourism a dalších místech úkony trestního řízení, tj. domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor.
  • Úkony provádí příslušníci Národní centrály proti organizovanému zločinu a trestní řízení dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2.
    Řízení se v současné době nachází ve fázi prověřování, nelze tedy poskytovat bližších informací týkajících se konkrétních úkonů, které byly nebo budou provedeny. Ve věci nebyla dosud žádná osoba obviněna.
  • Prověřování probíhá v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek.

Problémy s hospodařením

Hospodaření agentury kontroloval předloni Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Konstatoval tehdy porušení rozpočtové kázně ve výši téměř 20 milionů korun. Současně podal trestní oznámení pro porušení povinnosti při správě cizího majetku a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Agentura měla podle NKÚ během let 2012 až 2014 porušit rozpočtová pravidla přitom hned několikrát - například při koupi dárkových poukazů na wellness pobyty za téměř 600 tisíc korun. „Jak poukázky přispěly k rozvoji cestovního ruchu a kdo je dostal, to agentura nevysvětlila,“ uvedli kontroloři.

V té době agentuře šéfoval Rostislav Vondruška, někdejší ministr pro místní rozvoj ve Fischerově úřednické vládě. Ten nyní stojí společně s Andreu Gregorovou, bývalou ředitelku odboru ekonomiky CzechTourismu, kvůli problematickému hospodaření agentury před soudem.

tec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme