Dostálová rezignovala. Náměstkyně ministerstva končí v zastupitelstvu Královéhradeckého kraje

Náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová z hnutí ANO v pondělí rezignovala na svůj mandát zastupitelky Královéhradeckého kraje. Nechce prý nechávat kraj v právní nejistotě. Zastupitelé měli v pondělí podruhé hlasovat o zbavení Dostálové mandátu kvůli neslučitelnosti funkcí, na kterou upozornilo ministerstvo vnitra. Šéf resortu Milan Chovanec z ČSSD minulý týden řekl, že pokud Dostálovou zastupitelstvo neodvolá, zbaví ji mandátu zastupitelky.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klára Dostálová z hnutí ANO | Foto: Český rozhlas | Zdroj: Český rozhlas

„Byť jsem přesvědčena, že pravda je na mé straně, nechci nechávat zastupitelstvo ani kraj v právní nejistotě. Zároveň je pro mě nepřijatelné, že se z toho stává předmět předvolebního boje, a místo toho, aby se řešil nesoulad v zákonech, tak se řeší, jestli náhodou Dostálová nesedí na dvou židlích," řekla ČTK Klára Dostálová, kterou v krajském zastupitelstvu nahradí městská zastupitelka Monika Štayerová.

Dostálová v pondělí novinářům řekla, že se dostala do legislativní pasti a že se chce věnovat tomu, aby získala od voličů mandát do sněmovny.

„Pak ten nesoulad v zákonech budu řešit jako zákonodárce," vysvětlila Dostálová, která tvrdí, že je nutné novelizovat zákony. „Nejde o mě, nejde ani o kolegyni Drábovou, ale jde o budoucí zastupitele, aby měli jasná pravidla hry," dodala.

Například krajský zastupitel a trutnovský starosta Ivan Adamec z ODS v pondělí novinářům řekl, že rezignaci Dostálové bere jako velmi špatnou zprávu pro stav české demokracie.

„Místo toho, abychom řešili a odstranili ten problém, který je v české legislativě, tak jsme de facto donutili Kláru Dostálovou, aby prostě po tom tlaku, který na ní byl vyvinut, rezignovala," uvedl Adamec.

Královéhradečtí zastupitelé hlasovali o zbavení Dostálové mandátu kvůli neslučitelnosti funkcí už na konci března. Nakonec to ale odmítli a odůvodnili nejednoznačnými zákony.

Například zastupitel a poslanec Jan Birke z ČSSD tehdy uvedl, že o tom, zda je někdo ve střetu zájmů, má rozhodovat soud. „Asi by nebylo moudré tady dělat kata nebo soudce," řekl tehdy. Ministr vnitra proto požádal o svolání dalšího jednání zastupitelstva a hlasování o zbavení mandátu.

Spor o neslučitelnost funkcí: Buď Dostálovou odvolají zastupitelé, nebo to udělám já, řekl Chovanec

Číst článek

Dostálová stála v loňských krajských volbách v čele kandidátky hnutí ANO, které volby vyhrálo se ziskem 13 mandátů, nakonec však skončilo v opozici. Na vytvoření koalice se dohodli zástupci ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostů a Východočechů a TOP 09.

Krajský sněm ANO rozhodl, že Dostálová bude stát v čele kandidátky hnutí i v podzimních sněmovních volbách, kandidátku musí ještě schválit celostátní předsednictvo hnutí.

Ve stejné situaci jako Dostálová je i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, která je středočeskou zastupitelkou za STAN. Poprvé středočeští zastupitelé věc řešili počátkem března, kdy bod o odvolání Drábové odmítli zařadit na program. Znovu by měli hlasovat 25. dubna.

Neslučitelnost funkcí řešilo víc lidí

V říjnových volbách se do zastupitelstev krajů dostalo pět vysokých státních úředníků. Tři z nich už neslučitelnost mandátů vyřešili.

Dana Drábová | Foto: Filip Jandourek

Náměstek ministryně školství Robert Plaga z hnutí ANO se místa v zastupitelstvu Jihomoravského kraje vzdal. Naopak jeho stranická kolegyně Jana Vildumetzová raději opustila místo náměstkyně ministra vnitra a stala se hejtmankou Karlovarského kraje.

Náměstkyně ministra financí a zastupitelka Pardubického kraje Lenka Dupáková, dříve Jurošková z ČSSD, vyřešila dilema odchodem na mateřskou dovolenou. Hejtman Královéhradeckého kraje a sociální demokrat Jiří Štěpán již dříve oznámil, že kraj vyvine zákonodárnou iniciativu, která by nejasnosti v zákonech měla vyřešit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme