Dostatek pěstounů bude za pět až sedm let, říká manažer Sdružení pěstounských rodin

Pěstounská péče by měla postupně nahradit ústavy a dětské domovy. Umožnit to má zákon, který dnes projednají poslanci a který má za cíl snížit počet dětí ve výchovných zařízeních. Mimo jiné taky posílí ambulantní péči o problémové rodiny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodina, děti (ilustrační foto)

Rodina, děti (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

V tomto roce nebude podle manažera Sdružení pěstounských rodin Pavla Šmýda dostatek pěstounů, kteří by pomohli situaci řešit.

„Znamená to asi období pěti sedmi let, kdy se podaří dostat tolik lidí do pěstounské péče, aby se vyrovnal požadavek a nabídka.“

Lidé, kteří mají zájem o pěstounskou péči, nejprve musí kontaktovat sociálního pracovníka v obci, pod kterou spadají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Dopoledního Radiožurnálu byl manažer Sdružení pěstounských rodin Pavel Šmýd

„Od něj dostanou materiály, které musí vyplnit, a potom proběhne celý ten kolotoč šetření, testů, psychotestů, potvrzení od zaměstnavatele. Všechny ty věci, které jsou spojené s tím, že rodina je dobrá a bude dobře zabezpečovat služby pěstouna,“ vysvětluje Šmýd.

Zatímco na adopci čekají lidé roky, v pěstounství mohou mít dítě během roku. Proto lidé podle Šmýda v prvním rozhodnutí přistupují k pěstounství.

Novela zákona o sociálněprávní ochraně dětí mění pravidla. Na jedné straně podmínky zpřísňuje, na druhé straně nabízí lepší podmínky.

„To znamená, že se celý systém zprofesionalizuje, což je myslím moc dobré,“ dodává Šmýd.

Nikola Bojčev, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme