Ministr Síkela odebere Penamu dotaci 100 milionů na ‚lepší‘ tousťák. Brusel mu dal důvod v podobě posudků

Linka na toastový chléb nebyla inovativní a pekárna Penam neměla na stomilionovou dotaci nárok. Tak zněl závěr tří expertů, kteří projekt pro Brusel před třemi roky posuzovali. Nyní má expertizy v ruce také ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN). A na jejich základě hodlá peníze po Agrofertu, který spadá do svěřenských fondů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), vymáhat zpět. Informaci serveru iROZHLAS.cz potvrdil jeho mluvčí Vojtěch Srnka.

Praha/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Expertní posudky měly ministra Síkelu přesvědčit, že na dotaci nemá pekárna Penam nárok a měla by ji tedy do státní kasy vrátit. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ano, ministerstvo průmyslu a obchodu přistoupí k odnětí dotace na projekt firmy Pekárna Zelená louka,“ uvedl Srnka. „Vycházíme z dokumentů od Evropské komise, které si letos dopisem vyžádal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela,“ dodal.

Češi poslali do Bruselu posudek na toasty Penam. Neuspěli, 100 milionů ale po Agrofertu zatím nechtějí

Číst článek

Expertní posudky měly Síkelu přesvědčit, že na dotaci nemá firma nárok a měla by ji tedy do státní kasy vrátit. Agrofert to domítá. „Společnosti z koncernu Agrofert podnikají eticky a v souladu s právem České republiky a EU. Jsme přesvědčeni, že i předmětnou dotaci získala společnost Pekárna Zelená louka, a.s. v souladu s dotačními pravidly EU a ČR,“ uvedl na dotaz redakce mluvčí Pavel Heřmanský.

Probíhající správní řízení nechtěl komentovat. „Nicméně nás velmi zaráží, že ačkoliv není skončeno, MPO na svém webu a ministr průmyslu a obchodu na sociální síti předjímají jeho výsledek,“ dodal pouze.

Koncern od začátku jakékoli pochybení odmítal. Stál si za tím, že projekt inovativní byl a dotaci vracet nechce. „Rozhodně se k tomu nechystáme,“ uvedl dříve nyní už bývalý mluvčí holdingu Karel Hanzelka. Agrofert také v minulosti nevyloučil, že se může bránit právě soudní cestou.

I úředníci resortu průmyslu přitom dříve tvrdili, že projekt inovativní byl. Odvolávali se na svůj vlastní expertní posudek, který si nechali vypracovat loni od „obecně uznávaného odborníka s více než dvacetiletou praxí z oblasti potravinářství působícího v několika výzkumných ústavech“. Expertizu dokonce zaslali do Bruselu jako důkaz, že Penam čerpal dotaci oprávněně. Evropská komise svůj názor ale nezměnila.

Nebyla inovativní

Unijní kontroloři, kteří stomilionovou dotaci pro pekárnu v Herinku u Prahy, proklepli v rámci auditu střetu zájmů, došli k tomu, že projekt linky na výrobu toastového chleba nebyl inovativní, protože obdobnou technologii používala jiná pekárna z Agrofertu sídlící v Německu. Peníze přitom byly firmě přiděleny právě z důvodů avizované inovativnosti.

DOTACE PRO PENAM

  • O příspěvek na stavbu nové výrobní linky na toastový chléb požádala před šesti lety ministerstvo průmyslu a obchodu Pekárna Zelená louka. Dceřiný podnik Penamu, který spadá do holdingu Agrofert ze svěřenského fondu bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), ji použil pro továrnu v Herinku u Prahy.
  • V popisu projektu pekárna uvedla, že půjde o linku „s výraznými inovačními prvky“, díky níž měla vyrábět zdravější a chutnější chleba bez konzervantů. Kontroloři ale zjistili, že pekárna ve skutečnosti použila už existující technologii. Podobný toastový chléb vyráběla německá společnost Lieken AG, která je rovněž členem skupiny Agrofert, už v roce 2013.

Závěr proto zněl jasně. Na unijní dotaci neměla firma nárok a veřejná podpora má být zrušena. Podle auditorů mělo ministerstvo průmyslu a obchodu, které dotace v oblasti podnikání rozděluje, vymáhat peníze po Agrofertu zpět. Jenže úřad, který do prosince vedl Babišův stranický kolega Karel Havlíček, s tím dosud otálel.

A důvod? Neměl prý v ruce žádné důkazy, na jejichž základě by mohl zahájit proces odnětí dotace a které by mohl doložit u případného soudního sporu.

Žádané posudky

„Existuje důvodná obava, že pokud by se případné rozhodnutí o odnětí dotace opíralo pouze o názor auditorů Evropské komise, neobstojí u potenciálního soudního sporu před českým soudem,“ tvrdila loni v červnu pro server iROZHLAS.cz tehdejší mluvčí resortu Štěpánka Filipová.

Už tehdy proto podle Filipové resort žádal Evropskou komisi, aby tři expertizy, z nichž auditoři vycházeli a podle nichž vyhodnotili dotaci jako neoprávněnou, do Česka zaslala. Ale tehdy úředníci neuspěli a Brusel jim materiály neposkytl. „Resort má k dispozici pouze odstavec auditní zprávy,“ podotkla k tomu tehdy Filipová.

Ministr žádá Brusel o posudky k lince na toastový chléb Penam. Chce zpět vymáhat 100 milionů

Číst článek

„Auditoři v něm říkají, že zástupci Evropské komise by tomuto projektu za inovativnost přidělili méně bodů. Ministerstvo průmyslu a obchodu opakovaně Evropskou komisi žádalo o posudky, z nichž závěr auditu vychází, komise je však stále neposkytla,“ upřesnil tehdy náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha.

Do věci se ale v lednu vložil Síkela. O tři posudky požádal v dopise eurokomisařku pro soudržnost a reformy Elisu Fereirrovou a tentokrát se svojí žádostí uspěl. Může tak zahájit proces odnětí dotace, díky kterému by 100 milionů nemuseli de facto platit daňoví poplatníci.

Projekt sice měl být původně spolufinancován z evropských fondů, české úřady ale o jeho proplacení nakonec nepožádaly, když se v Česku rozjel audit ke střetu zájmů expremiéra Babiše. Preventivní stopka ale znamenala, že finanční injekce byla celá proplacena z českého státního rozpočtu.

Systém vyplácení dotací totiž funguje na principu předfinancování – peníze nejdříve putují k firmě z české kasy a až následně si je ministerstvo financí vyfakturuje u Evropské komise.

Deset posudků, sedm expertů

Projekt linky na toastový chléb Penam byl v minulosti kvůli tomu, zda je inovativní, hodnocen několikrát. V roce 2016, kdy firma o dotaci žádala, posuzovali projekt dva interní hodnotitelé ministerstva a jeden externí odborník. Ti jej jako inovativní shledali a doporučili jej schválit.

Vymáhat 100 milionů po Agrofertu? Stát nechává zpracovat kvůli toastům další posudek, bude už desátý

Číst článek

Tehdy ale výběrová komise ministerstva posudky trojici expertů „vrátila“ a ti museli projekt zhodnotit znovu. Ačkoliv výsledky byly vesměs totožné, napodruhé už je úředníci akceptovali a dotace byla schválena.

Během auditu ke střetu zájmů, po námitkách české strany, nechal Brusel projekt ohodnotit trojicí svých expertů, jejichž závěr se ale oproti těm českým lišil. Inovativní podle nich nebyl, dali by mu maximálně 30 bodů ze sta. Tedy sotva poloviční skóre, než mu připsali čeští hodnotitelé, a dotaci dle nich dostat neměl.

Poslední expertizu zadalo ministerstvo průmyslu loni. Zdůvodňovalo ji právě rozhodnutím, zda peníze vymáhat, či nevymáhat zpět. Projekt tedy zkoumal už sedmý znalec v pořadí.

Ten ohodnotil projet 64 body ze 100, tedy na stejné úrovni, jako bylo hodnocení v rámci výběrového procesu v roce 2016. Úředníci tehdejšího ministra Havlíčka (ANO) proto loni s vymáháním nezačali.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme