Oprav, nebo zbourej neobydlený dům. V Topolné přispívají desítky tisíc na staré i nové bydlení

V Topolné na Uherskohradišťsku se chtějí zbavit dlouhodobě neobydlených domů, které hyzdí vzhled obce. Jejich majitelům proto nabízí příspěvek na rekonstrukci nemovitosti, nebo její demolici a postavení nového domu.

Topolná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům v Marxově ulici určený k demolici už Boris Rudý opravuje

Dům v Marxově ulici určený k demolici už Boris Rudý opravuje | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Dotace, kterou Topolná nabízí, je 80 tisíc na rekonstrukci neobydleného domu, nebo 120 tisíc na jeho demolici a stavbu nového. Základní podmínkou je, že dům je neobydlený, dokončení investice je do tří let a na adrese musí vzniknout minimálně jeden nový trvalý pobyt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Topolná na Uherskohradišťsku nabízí majitelům dlouhodobě neobydlených domů příspěvek na jejich rekonstrukci nebo demolici a výstavbu nového domu

„Dotace je zaměřená na rekonstrukci, nebo demolici. Jak jdou ceny nahoru, tak jsme navýšili i tu dotaci,“ přibližuje starosta Topolné Roman Dujíček (nez.) s tím, že ještě před pár měsíci byla dotace nižší.

V obci teď mají přes 40 neobydlených domů, ve kterých nikdo nemá trvalé bydliště.

„Máme tu devět žádostí o dotaci. Čtyři už byly vyplacené, pět je v procesu,“ říká starosta. „Máme radost z toho, že se tento program naplňuje a dělá radost lidem.“

Radost z podpory obce měli i Stanislav a Jana. „Když jsme tady seděli před rokem, tak byly omítky vysekané, byla tu elektrika, rozvody vody a topení. Hrubá stavba před dokončením. Ještě nebyla ani koupelna, nic. Holé zdi a zima,“ vzpomínají. 

Oprav dům po babičce odstartoval, žádat je možné až o milion. Kolik emisí se ušetří, úřady nespočítaly

Číst článek

Podpora obce se jim opravdu hodila. „Byli jsme už docela finančně vyčerpaní ze všech těch investicí, aby to tady bylo funkční a mohli jsme tu bydlet. Finanční dotace obce nám pomohla dodělat koupelnu, oblečení a vyřešit nějaké topenářské práce,“ říkají.

Loni byla dotace na rekonstrukci neobydleného domu jen 60 tisíc, letos se částka zvýšila.

„Na zemi takové peníze člověk nenajde. A díky tomu jsme tady měli krásné Vánoce,“ těší Stanislava a Janu. Do domu už se jim narodila i dcera, Topolná tak získala další obyvatelku.

Michal Sladký, Růžena Vorlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme