Soud Janstovi s Boháčem odblokoval majetek. ‚Uložení takového trestu není natolik aktuální,‘ tvrdí

Vrchní soud v pondělí zrušil rozhodnutí o zajištění majetku předsedy České unie sportu (ČUS) Miroslava Jansty a sekretáře organizace Jana Boháče. Informoval o tom server ČT24. Soud se zároveň domnívá že dokazování v této části kauzy kolem sportovních dotací značně problematické.

Praha (Aktualizováno: 11:04 1. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Jansta | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Miroslava Janstu loni v červnu obvinila policie v souvislosti s rozdělováním dotací ministerstva školství a následně mu státní zástupce zmrazil část majetku pro potřeby případného peněžitého trestu.

Toto rozhodnutí ale v pondělí zrušil vrchní soud. Podle něj totiž nehrozí, že by se Jansta chtěl majetku účelově zbavit, napsal server ČT24.

Dotační aféra se rozrůstá. Policie obvinila špičky České unie sportu Janstu a Boháče

Číst článek

„Hrozba uložení takového trestu není natolik aktuální, aby muselo být přistoupeno k tak závažnému omezení jeho majetkových práv,“ uvedl soud.

‚V náplni práce‘

Policie začala šéfa unie sportu stíhat kvůli údajné snaze získat pro unii získat více peněz na úkor Českého olympijského výboru a Sokolů. Jansta uvedl, že se ničeho nezákonného nedopustil. Ministerstvo podle něj rozdělilo peníze v rozporu s pravidly.

Soud se nyní kromě rozhodování o zajištění majetku poprvé předběžně vyjádřil k této části případu a uvedl, že podle něj bude dokazování složité.

Fotbalová asociace rozdělila bez jasných pravidel 100 milionů. Z krajů dostaly nejvíc Peltův a Berbrův

Číst článek

„Obviněný, jako předseda České unie sportu, měl ‚v náplni práce‘ získávání prostředků pro činnost ČUS a měl logicky zájem na tom, aby této organizaci byly přiděleny pokud možno co největší prostředky. Ve sdělení obvinění se zatím neobjevuje podezření, že tak činil takovými prostředky jako je např. předkládáním vědomě nesprávných údajů, manipulací s projekty, úplatky, vydíráním, apod. Dokazování bude, podle zkušeností stížnostního soudu, značně problematické a výsledek velmi nejistý,“ citoval soud server.

Kauza údajných manipulací s dotacemi pro sport je od svého začátku spojen především s bývalým šéfem Fotbalové asociace Miroslavem Peltou a bývalou náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou. Po jejich obvinění rezignovala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Následovala další obvinění.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme