Nejen Čapí hnízdo: ministerstvo životního prostředí vyjme z financování dalších 14 projektů

Ministerstvo životního prostředí vyjme z evropského financování 14 projektů za 5,8 milionu euro. Jde o ty projekty, které vyšetřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), nebo jsou předmětem správního či trestního řízení. Uvedla to mluvčí ministerstva Dominika Pospíšilová. Vynětí projektů navrhla Evropská komise a doporučilo to i ministerstvo financí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurodotace. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle Pospíšilové jsou všechny projekty z minulého Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) 2008-2013. Jejich vynětí umožní ministerstvu program řádně uzavřít. „Tento krok nemá z pohledu čerpání evropských financí žádný negativní dopad na ČR,“ uvedla Pospíšilová.

Schillerová: Osobně navrhnu vyjmout Čapí hnízdo z projektů financovaných EU

Číst článek

O jaké konkrétní projekty jde, ministerstvo nesdělilo. „Čistě teoreticky, pokud by u nich šetření prokázalo pochybení, stát může po žadateli vymáhat vrácení prostředků až do výše 100 procent poskytnuté dotace,“ popsala další možný krok mluvčí.

Podobnému problému čelí i další projekty, které spadají pod jiné operační programy. Podle ministerstva financí navrhla Evropská komise vyjmout z evropského financování celkem 44 projektů. Kromě těch z OPŽP je to i pět projektů z Regionálního operačního programu (ROP) Severovýchod, tři z ROP Jihovýchod, dva z ROP Střední Čechy, jeden z ROP Moravskoslezsko a 19 z ROP Střední Morava. Z Operačního programu Doprava byly vyňaty dva projekty ještě před obdržením dopisu od komise.

Čapí hnízdo

Mezi projekty, u kterých se bude jednat o vynětí, je i padesátimilionové dotace pro Čapí hnízdo, kvůli které obvinila česká policie premiéra Andreje Babiše (ANO) a žádá o jeho vydání Poslaneckou sněmovnu. Předsedkyně Výboru regionální rady ROP Střední Čechy a hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) ve čtvrtek uvedla, že výbor by o tom mohl jednat kolem 15. ledna.

Babiš: Kdyby se peníze unii za Čapí hnízdo měly vracet, rád bych je zaplatil. Ale tím bych přiznal vinu

Číst článek

Pokud by Česko s návrhem komise nesouhlasilo, vystavuje se podle ministerstva financí možnému riziku snížení poskytnutých peněz, což by negativně ovlivnilo státní rozpočet. „Případné rozhodnutí o vynětí či nevynětí sporných výdajů z evropského financování žádným způsobem nezasahuje do probíhajícího trestního řízení na národní úrovni, ani nemá vliv na případná budoucí správní řízení o odebrání dotace příjemci ze strany poskytovatele dotace,“ uvedlo ministerstvo.

Zda byly či nebyly porušeny podmínky poskytnutí dotace, je na rozhodnutí poskytovatele. Pokud má o splnění podmínek pochybnosti, může zahájit správní řízení nebo se připojit s nárokem na náhradu škody v trestním řízení jako poškozená osoba, jak uvedlo dále ministerstvo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme