Dotace na výstavbu sociálních bytů nově dostanou i soukromí investoři

Pro stavitele sociálního bydlení se otevírá možnost získat státní dotace. Určené jsou právnickým i fyzickým osobám ke krytí části nákladů na výstavbu sociálních nájemních bytů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

novostavba | Foto: Marián Vojtek

"Nové nařízení vlády umožňuje výstavbu všem investorům nikoli jenom obcím, jak to bylo doposud. Umožňuje dotace poskytovat individuálně na každý byt. Zároveň zajišťuje bydlení na dobu deseti let pro rodiny, které mají limitované příjmy," vysvětluje Pavel Rakouš z ministerstva pro místní rozvoj.

Podle něj se podpora dotkne jak případné rekonstrukce staveb, tak i bytů zcela nových: "V novostavbách je dotace šest a půl tisíce korun na metr čtvereční, zároveň však za celý byt nesmí přesáhnout částku 500 tisíc korun na jednu bytovou jednotku."

Při rekonstrukci dostane investor nižší dotace. "Pokud vznikne byt ve starší nemovitosti rekonstrukcí vhodných prostor, tak je limitní částka pět a půl tisíce korun na metr čtvereční a 420 tisíc korun na jednu bytovou jednotku," dodává Rakouš.

Pro koho jsou sociální byty určeny?

Sociální bydlení je určeno pro několik skupin osob. "První skupinou je standardní nájemní domácnost, která má určitou úroveň příjmů. Pro jednočlennou, dvoučlennou a vícečlennou domácnost je to dáno určitým koeficientem," vysvětluje ředitele odboru bytové politiky Pavel Rakouš.

"Další skupinou jsou domácnosti, kde žije někdo, kdo má určitý handicap. Úroveň příjmů je trošku vyšší, je to ale poněkud volnější, více se přihlíží k handicapu, který zabraňuje člověku, aby si mohl volně najít byt, který potřebuje," dodává Rakouš.

Dotace na sociální bydlení, které už schválila vláda, bude stavitelům poskytovat Státní fond rozvoje bydlení. Zde se také investoři dozví podmínky pro jejich získání.

Přečtěte si také:
Nové sociální dávky by mohly urychlit deregulaci nájemného
Ministerstvo práce a majitelé domů připravují zákon o sociálním bydlení
Podle ombudsmana v Česku chybí sociální byty

Lenka Rafaelová, Kateřina Rózsová-Horálková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme