Vyplacenou dotaci ministerstvo nemůže vymáhat zpět, píše soud. Nahrál tak koncernu exministra Milka

Měli miliardové obraty, přesto agrobaroni dosáhli na dotace určené pro nejmenší farmáře. Ministerstvo zemědělství chce proto státní podporu na obnovu ovocných sadů vrátit. Velkopodniky to ale odmítají. Obrátily se kvůli tomu také na Městský soud v Praze. Ten přitom přinesl překvapivé rozuzlení: resort už vyplacené dotace vymáhat nemůže, peníze firmám tak zatím zůstanou. Vyplývá to z výsledku žaloby koncernu Úsovsko exministra za ANO Jiřího Milka.

Dokumenty Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO)

Ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Napadeným rozhodnutím nebylo zasaženo do majetkových práv žalobkyně, protože poskytnuté dotace byly žalobkyni již vyplaceny a z napadeného rozhodnutí nijak nevyplývá povinnost žalobkyně dotaci vrátit,“ píše se v rozsudku Městského soudu v Praze, který server iROZHLAS.cz získal s pomocí informačního zákona.

‚Ať nám ty jabloně vytrhají a odvezou.‘ Firma exministra Milka prohrála soud kvůli vrácení dotace

Číst článek

Přeloženo z justičního jazyka: žalobkyní je míněna firma Úsovsko Agro, která spadá do koncernu ovládaného exministrem Milkem. Na soud se obrátila poté, co ministerstvo zemědělství rozhodlo, že musí vrátit dotaci ve výši zhruba 5 milionů korun poskytnutou na obnovu jabloňových sadů. Ta byla totiž určena pro nejmenší farmáře, mezi něž podnik nepatří.

Díky citovanému rozsudku ale Úsovsko Agro státní dotaci vracet nemusí. Alespoň prozatím. Pražský soud totiž došel k závěru, že ministerstvo zemědělství nemá k vymožení kýžené částky oporu v zákoně. Ba naopak. Pokud resort peníze už odeslal, nemůže je podle stávajících předpisů vymáhat zpět. Nepomůže přitom ani rozhodnutí o odnětí dotace, které již dříve vydal.

„Toto rozhodnutí (o odnětí dotace – pozn. red.) nezaložilo povinnost vyplacené dotace vrátit,“ píše se dále v rozsudku pražského soudu. Ten proto žalobu podniku Úsovsko Agro zamítl koncem dubna jako nedůvodnou. Až dosud však nebyly známé okolnosti, které k tomu soudní senát pod vedením soudkyně Karly Cháberové vedly.

Poučení ministerstva

Ministerstvo zemědělství tak podle pražského soudu sice postupovalo správně, když po vnitřní prověrce rozhodlo o odnětí chybné dotace, tím ovšem vyčerpalo své možnosti. Ve verdiktu se totiž s odkazem na zákonná pravidla píše, že není možné „uložit vrácení dotace, která již byla vyplacena na účet příjemce“.

Úsovsko Agro se v žalobě bránilo například tím, že dotační podmínky neuváděly, že by o dotace na ovocné sady nemohly žádat také velké podniky. Pražský soud ovšem tento argument neuznal. „Zásady je však nezbytné číst jako celek,“ stojí ve verdiktu s tím, že požadavky na velikost příjemců byly vymezeny v dalších předpisech.

Milkova firma u soudu také namítala, že ji ministerstvo mělo „poučit o tom, že není oprávněným příjemcem dotace kvůli velikosti podniku“. V tom dal soud podniku naopak za pravdu. „Žalovaný žalobkyni nevyrozuměl. Žalobkyně navíc nezastírala, že byla velkým podnikem,“ píše se dále v rozsudku.

Celý rozsudek ohledně žaloby firmy Úsovsko Agro si můžete přečíst ZDE:

Na to už dříve v rozhovoru pro iROZHLAS.cz upozorňoval také přímo exministr Milek. „Nikdo tam nedělal žádný podvod. Vždy uvádíme, jestli jsme střední nebo velká firma,“ uvedl s tím, že poskytnuté dotace ve výši zhruba 5 milionů vracet nechce.

Státní úřady by však přesto neměly podle dotačního experta Leo Steinera, který dříve působil jako náměstek Státního fondu životního prostředí, o dané peníze přijít. Běžná praxe podle něj je, že podobné kauzy předávají k vyřízení finančním úřadům, které mají potřebné nástroje.

„Vymáhání probíhá přes daňové zákony, a tedy jednotlivé finanční úřady. Takže je na jednotlivých institucích, aby v případě nesrovnalosti vyzvaly příjemce dotací k vrácení. Anebo to rovnou poslaly na finanční úřady, aby to v rámci daňového řádu prostředky vymáhaly,“ přiblížil Steiner.

Jak bude nyní ministerstvo zemědělství postupovat, není zřejmé, do uzávěrky textu se k zaslaným dotazům nevyjádřilo.

Stejný verdikt jako Úsovsko Agro si přitom koncem června vyslechl také podnik Pomona Těšetice, za kterým stojí miliardář Gabriel Večeřa. Resort totiž dotace na ovocné sady požaduje vrátit nejen od Úsovska, ale i dalších velkých firem, které peníze pro malé a střední zemědělce čerpaly.

Celý rozsudek ohledně žaloby firmy Pomona Těšetice si můžete přečíst ZDE:

Všechny dotčené podniky se přitom nyní soudí. Je mezi nimi například i trojice podniků holdingu Agrofert, tedy Sady CZ, M+A+J a Lužanská zemědělská. V letech 2016 a 2017 na ovocnářských dotacích inkasovaly celkem 5,5 milionu. Koncern ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) přitom dosahuje ročně stomiliardových obratů.

Přehled firem, od kterých požaduje resort vrácení ovocnářských dotací, si můžete prohlédnout v následující tabulce. Seznam serveru iROZHLAS.cz poskytlo ministerstvo zemědělství. Informaci o koncovém vlastnictví doplnila redakce:

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme