Proč nemusí Mynářův spolek vracet dotaci 13 milionů? Účel projektu je plněn, píše se v rozhodnutí

Nebyly shledány nedostatky, nebyly porušeny podmínky čerpání. Tak by se daly shrnout závěry kontroly, kterou provedla Národní sportovní agentura ve spolku Chřibák, kde působí hradní kancléř Vratislav Mynář. „Účel projektu byl a po celou dobu udržitelnosti je plněn,“ stojí ve čtyřstránkovém protokolu, který má server iROZHLAS.cz k dispozici. Mynáře závěr nepřekvapil: „Od samého začátku jsem říkal, že je vše v pořádku,“ uvedl.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vratislav Mynář na tiskové konferenci

Hradního kancléře Vratislava Mynáře výsledek kontroly nepřekvapil | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Při kontrole hospodaření s prostředky státního rozpočtu (…) nebyly kontrolní skupinou v kontrolovaných oblastech shledány nedostatky,“ stojí v protokolu. Celkem 13 milionů šlo na rekonstrukci sportovišť v Osvětminanech na Uherskohradišťsku, kde má prezidentův kancléř Mynář trvalé bydliště.

Pražskému hradu hrozí pokuta 200 tisíc korun. I kvůli zničení utajené zprávy k Vrběticím

Číst článek

Pracovníci Národní sportovní agentury letos v únoru během kontroly přímo v Osvětimanech prověřovali podezření, že spolek převedl pozemky pod fotbalovými šatnami, na které dotace také šla, na Mynáře. Podle organizace Transparency International, která na převod upozornila a na jejímž podkladě kontrola proběhla, tím mohly být porušeny dotační podmínky. Ty totiž požadovaly patnáctiletou udržitelnost.

Mynář pro iROZHLAS.cz uvedl, že ho výsledek kontroly nepřekvapil. „Od samého začátku jsem říkal, že je vše v pořádku. Přesto i nadále považuji za lidsky odporný přístup organizace Transparency International, na jehož udání se kontrola prováděla,“ napsal v SMS.

O tom, že agentura kontrolu ukončila a že spolek dotaci vracet nemusí, informoval před dvěma týdny Deník N. Sever iROZHLAS.cz si poté kvůli podrobnému zdůvodnění protokol o kontrole vyžádala na základě informačního zákona.

Převod pozemků

Kontrola ukázala, že k převodu, tak jak jej popsala organizace Transparency International, skutečně došlo. „Kontrolní skupina v katastru nemovitostí ověřila, že všechny výše uvedené pozemky byly převedeny a zapsány Kupní smlouvou ze dne 11. 5. 2010 mezi spolkem Chřibák, o.s., jako prodávajícím na straně jedné a fyzickou osobou Ing. Vratislavem Mynářem, jako kupujícím,“ stojí v dokumentu.

„Kontrolou fotbalových šaten a zázemí bylo ověřeno plnění účelu předmětu dotace. Všechny prostory jsou funkční a jsou využity ke sportovní činnosti a k vytvoření podmínek pro sportovní činnost.“

Národní sportovní agentura (protokol z kontroly)

Pozemky se poté o zhruba pět let později vrátily do vlastnictví spolku. „Následně došlo ke změně číslování a tyto pozemky byly sloučeny pod novým parcelním číslem 208. Takto sloučený pozemek p.č. 208 byl darovací smlouvou ze dne 2. 12. 2015 převeden Ing. Vratislavem Mynářem zpět kontrolované osobě (spolku Chřibák, pozn. red.),“ píše se dále v dokumentu.

K pochybení ale podle kontrolorů nedošlo. Důvod? Mluvčí agentury výsledek kontroly pro Deník N před dvěma týdny zdůvodnil změnou legislativy. Dotace byla totiž udělena v roce 2007 a podle tehdy platného občanského zákoníku se nejednalo o porušení dotačních podmínek. Pravidla totiž oddělovala pozemek a samotnou stavbu.

„V tomto případě byla dotace udělena na stavbu, tudíž s pozemkem šlo podle tehdejší legislativy libovolně manipulovat,“ vysvětlil mluvčí Jakub Večerka.

To vyplývá i z protokolu ke kontrole: „V době realizace akce a tehdy platného občanského zákoníku byly nemovitostmi pozemky a dále stavby spojené se zemí pevným základem. Stavba nebyla součástí pozemku. Bylo zcela běžným stavem, kdy vlastník pozemku byla osoba odlišná od vlastníka stavby.“

Kontrolu tak uzavřela agentura bez zjištění jakéhokoliv pochybní. „Kontrolovaná osoba neporušila Závazné podmínky čerpání prostředků státního rozpočtu v příloze Rozhodnutí o poskytnutí dotace. Účel projektu byl a po celou dobu udržitelnosti je plněn,“ napsali v závěru.

Už dříve ministerstvo školství, tělovýchovy a mládeže prověřovalo další dotaci, kterou spolek Chřibák čerpal. Celkem 26 milionů šlo na stavbu sportovní ubytovny a fotbalového hřiště v Osvětimanech. Mynářův spolek peníze získal v letech 2007 a 2008 právě od resortu školství. 

Ten po kontrole v roce 2019 zjistil porušení jedné z dotačních podmínek – spolek nedostavěnou ubytovnu pronajal Mynářově firmě Clever Management, což podle pravidel nesměl. Téměř milion tak musel spolek vracet.

Dotace před soudem

Pochybnosti se objevily i u další dotace, která mířila do Osvětiman a která je spojena s osobou hradního kancléře. Tentokrát ji čerpala už zmíněná Mynářova firma Clever Management. Šlo konkrétně o zhruba šest milionů korun z evropských fondů poskytnutých na stavbu místního penzionu. Tu měla firma původně na základě rozhodnutí dotačního řadu Střední Moravy z roku 2020 vrátit, na stejný objekt totiž už dříve čerpal dotaci právě spolek Chřibák.

Úředníci snížili Mynářově firmě pokutu. Pomohlo ‚klamání zákazníka’ o výšce sněhu na sjezdovce

Číst článek

Rozhodnutí dotačního úřadu ale loni zrušilo ministerstvo financí. Ve zkratce rozhodlo, že chybu udělal dotační úřad a ne Mynářova firma a dotace se tak vracet nemusí. Více si můžete přečíst ZDE.

Jenže tenhle verdikt resortu, který tehdy vedla Alena Schillerová z hnutí ANO, se nelíbil nejvyššímu státnímu žalobci Igoru Střížovi. A na ministerstvo proto už loni podal žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě. „Nejvyšší státní zástupce v podání žaloby shledává závažný veřejný zájem, neboť nezákonnost rozhodnutí je natolik intenzivní, že ji nelze tolerovat,” napsal Stříž v žalobě, kterou má redakce k dispozici.

Střížova žaloba byla jediná cesta, jak ještě rozhodnutí ministerstva financí zvrátit. Podat ji nemohl ani dotační úřad Střední Moravy a to ačkoliv právě jeho rozhodnutí resort financí přehodnotil. Žalovat by jej mohla jen Mynářova firma, v jejíž prospěch ale bylo rozhodnuto.

„V návaznosti na nynější postup je tedy zřejmé, že nebude-li rozhodovací praxe žalovaného podrobena soudnímu přezkumu přímo (…), žalovaným budou systematicky tolerována jednání zneužívající podporu z veřejných prostředků,“ napsal dále Stříž do žaloby.

Verdikt by mohl padnout ještě letos, jak pro iROZHLAS.cz uvedl místopředseda soudu Michal Jelínek. „V řízení již krajský soud provedl veškeré úkony k ověření splnění podmínek řízení a další přípravné úkony. V současné době je věc připravena k rozhodnutí,“ vysvětlil.

Následuje celý protokol z kontroly provedené Národní sportovní agenturou:

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme