Dotační aféra. Žalobci propustili exnáměstkyni Kratochvílovou z vazby

Žalobci propustili z vazby Simonu Kratochvílovou, obviněnou exnáměstkyni bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové z ČSSD. Pominuly důvody vazby, svědci už byli vyslechnuti, informovala v pátek večer Česká televize. Kratochvílová čelí spolu s dalšími obvinění ze zmanipulování sportovních dotací.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exnáměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová stíhaná v dotační kauze. | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: Profimedia

Bývalou náměstkyni Simonu Kratochvílovou poslal soud do vazby 5. května, stejně jako tehdejšího šéfa Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu.

Olympijskej výbor je třeba pokrátit, psal Jansta v SMS. Chtěl zasahovat do rozdělování dotací

Číst článek

Důvodem pro uvalení vazby byly obavy, že obvinění by na svobodě ovlivňovali svědky a že by pokračovali v trestné činnosti. Pelta se dostal na svobodu 7. června, Kratochvílová až nyní.

Policisté zadrželi exnáměstkyni Kratochvílovou začátkem května. Kriminalisté si ten samý den odvedli mimo jiné i Peltu, který je obviněn kvůli zneužití sportovních dotací ministerstva školství. 

Dotační programy měl ovlivňovat ve prospěch svůj a svých blízkých, a to ve spolupráci právě s ministerskou exnáměstkyní Kratochvílovou. Měli tak způsobit škodu ve výši téměř půl miliardy korun.

Policisté stíhají kromě Kratochvílové a Pelty i někdejšího ředitele odboru ministerstva školství Zdeňka Břízu za zneužití pravomoci, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Obviněna je i Fotbalová asociace ČR jako právnická osoba. Na seznam obviněných přibyla také Česká unie sportu, její předseda Miroslav Jansta a generální sekretář Jan Boháč.

Rezignace Valachové

Kvůli kauze údajných manipulací při udělování dotací na sport z ministerstva školství na jaře rezignovala šéfka resortu Kateřina Valachová. Pelta se během pobytu ve vazbě vzdal funkce předsedy Fotbalové asociace.

Valachová ještě jako ministryně rozhodla všechny programy pro sport zastavit a přezkoumat. Programy na podporu činnosti sportovních organizací a svazů byly zrušeny a vyhlášeny znovu, kvůli vyšetřování byla zpožděna výplata dotací sportovním organizacím. Některé z nich se tak ocitly ve finančních problémech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme