Dotované očkování proti pneumokokům nemusí seniory ochránit, tvrdí vakcinologové

Česká vakcinologická společnost nesouhlasí se současným způsobem očkování seniorů proti pneumokokům. Vadí jí, že pojišťovny od loňského podzimu plně hradí jen tu nejlevnější vakcínu, která má podle nich omezenou účinnost. Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že je plně účinná. Seniory má chránit před zápalem plic.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování (ilustrační foto)

Očkování (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Pokud je aplikováno více dávek v pětiletých intervalech, tak je prokázána takzvaná hyporesponzivita. Očkovaní na další dávky reagují už minimálně,“ řekl Roman Chlíbek z České vakcinologické společnosti o nejlevnější vakcíně proti pneumokokům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Od září mají senioři očkování proti pneumokokům zdarma. Podle vakcinologů je ale nemusí ochránit. Jaké mají odborníci k vakcíně výhrady, zjišťovala Iveta Vávrová

„Opakovaná přeočkování u seniorů už nepovedou ke kýženému výsledku. Přeočkování je proto doporučeno pouze jedno, a to po pěti letech,“ doplnil.

Proti stávající praxi kromě vakcinologů protestují i seniorské organizace.

„I muži už se dožívají 79 let v průměru, tak se v 75 nechám naočkovat potřetí, ale dvakrát z toho vakcínou, která vykazuje výrazně nižší účinnost,“ zdůvodnil nesouhlas Jan Lorman z organizace Život 90.

Ministerstvo zdravotnictví ale odmítá, že by levnější vakcína byla v pozdějším věku méně účinná.

„Není nám známa žádná klinická studie, která by potvrzovala, že polysacharidová vakcína Pneumo není u osob nad 75 let účinná nebo je méně účinná. Také informace o nepřeočkovatelnosti jsou naprosto nepravdivé,“ prohlásila mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

„Farmakoekonomické analýzy provedené v Německu a Velké Británii jednoznačně preferují polysacharidovou vakcínu. Rovněž zpětné hodnocení účinnosti v zemích s delší historií vakcinace ukazuje, že účinnost v prevenci pneumokokových infekcí je dlouhodobě stabilní,“ dodala.

Příliš velký doplatek

Podle Josefa Suchopára ze společnosti Infopharm, která testuje bezpečnost léčiv, je ale dražší vakcína účinnější. V případě seniorů jim údajně jedno očkování prakticky poskytuje doživotní ochranu.

„Je to upřímně řečeno velmi dobře vidět i na tom, že Pneumo 23 je vakcína, kterou se musí lidé jednou za tři až pět let přeočkovat, zatímco podle dnešních znalostí to není třeba v případě vakcíny Prevenar 13,“ vysvětlil.

Pojištěnec si může vybrat, jakou látkou se nechá naočkovat. Musí ale doplatit rozdíl v ceně a zhruba 1000 korun navíc je pro mnohé důchodce moc.

„Odhadem bych řekl, že asi 10 procent pacientů je ochotno si zaplatit dražší variantu a asi 90 procent si nechá aplikovat tu, která je na úhradu pojišťovny celá,“ popsal zkušenost praktický lékař Cyril Mucha.

Pojišťovny totiž ze zákona platí nejméně nákladnou variantu. Podle Jana Lormana opakované očkování levnější vakcínou ale v průběhu 15 let nakonec vyjde pojišťovnu na skoro 2000 korun, tedy na víc než u jedné aplikace dražší vakcíny.

Zájem o očkování proti pneumokokům se v posledních měsících zvýšil. Za loňský podzim si pro vakcínu přišlo 30 tisíc seniorů, což jsou asi dvě procenta lidí starších 65 let.

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme