Velká část lázní nepřijímá státní vouchery přes cestovní kanceláře. Někde je neberou ani od lidí

Státní poukazy na pobyt v lázních uplatňované přes cestovní kanceláře velká část zařízení vůbec nepřijímá. Pro Českou televizi to uvedl šéf portálu Lázně Travel Libor Stočes. Některé lázně pak podle něho poukazy neberou ani přímo od občanů. Podle ministerstva pro místní rozvoj do pátku zažádalo o voucher 85 tisíc lidí, část z nich tak podle Stočese lázně nepřijmou. Důvodem je prý špatná komunikace ministerstva.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli koronaviru je kolonáda v Mariánských lázních vylidněná | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Pořadu České televize se původně měla zúčastnit i ministryně Klára Dostálová (za ANO), pro hlasovou indispozici se ale omluvila. Ministerstvo považuje kritiku za neoprávněnou.

Podle Stočesa je systém státních voucherů nastavený špatně. „Chybí přehledná metodika pro jejich uplatňování a informovanost ze strany úřadů je tragická,“ uvedl.

Problém je podle něj především u poukazů uplatňovaných přes cestovní kanceláře, které část lázní odmítá přijímat.

Pandemie koronaviru znamená pro české lázně těžkou zkoušku. Jaká je před nimi budoucnost?

Číst článek

Podle šéfa portálu jde například o Luhačovice, Jáchymov nebo Třeboň. Některé velké lázně se pak kvůli špatné informovanosti a nejasné administrativě do programu zatím vůbec nepřihlásily, nepřijímají tak ani vouchery přímo od občanů. Stočes do této skupiny zařadil například Lázně Bohdaneč nebo Teplice nad Bečvou.

Mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši odpoledne řekla, že poukazy je možné využívat i přes cestovní kanceláře či agentury. Důležité ovšem je, aby se cestovní kanceláře s konkrétními lázněmi předem dohodly. Zároveň musí být splněny všechny podmínky pro čerpání. Samotné využití poukazů přes cestovní kanceláře pak podle Vároši detailně řeší metodika, kterou lázně dostaly.

Do projektu státem dotovaných pobytů v lázních se podle ministerstva do poloviny tohoto týdne zapojilo 76 firem podnikajících v lázeňství, v Česku jich působí zhruba 90.

Podpora lázním

Program byl oficiálně spuštěn 1. července. Voucher na slevu 4000 korun na pobyt alespoň na šest nocí a minimálně pět procedur s platností od 1. července do 31. prosince si lidé mohou stáhnout na portálu Kudyznudy.cz nebo ho mohou vygenerovat přímo v lázeňských zařízeních.

Stát začal vydávat lázeňské poukazy. Provozovatelé ale varují před velkou poptávkou a nízkým limitem

Číst článek

Poukaz mohou využít lidé starší 18 let s trvalým pobytem v České republice, kteří jsou účastníky veřejného zdravotního pojištění. Vláda na program vyčlenila miliardu korun, za kterou bude moci být vydáno maximálně 250 tisíc poukazů.

Lidé nemohou sčítat voucher, který nabízejí například Karlovy Vary na podporu cestovního ruchu, a státní poukaz.

Podpora má lázním jako jednomu ze sektorů, který je nejhůře postižen koronavirovou krizí, částečně nahradit výpadek zahraniční klientely. Hosté z ciziny podle ministerstva pro místní rozvoj tvořili až 44 procent klientů českých lázní.

Podle ministerstva Češi nedokážou nahradit úbytek zahraničních klientů, kterých lázně kvůli současné situaci mohou ztratit 170 až 200 tisíc.

Záměrem programu mimo jiné je naučit české cestovatele trávit v lázních vícedenní pobyty s čerpáním léčebných služeb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme