Dovolená v zahraničí může domácím zvířatům uškodit. Na cestu potřebují očkování i pas

Letní dovolenou vybírají někteří nejen podle ceny a destinace, ale také podle toho, zda s sebou mohou vzít i domácí zvíře. Jenže cesta do ciziny třeba pro psa a kočku nemusí být vždy bezpečná.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pes (ilustrační foto)

Pes (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain

Veterináři varují před různými infekcemi a nákazami, které si čtyřnohý člen rodiny přiveze domů. Léčba je pak nákladná.

Nejčastěji lidé vozí na dovolenou své psy. Před cestou do ciziny musí mít čip, cestovní pas a platné očkování proti vzteklině, vysvětluje Radka Vaňousková z Komory veterinárních lékařů.

„Zvíře musí být jasně identifikovatelné, proto ten čip. Očkování proti vzteklině a platný pas jsou základ, pak záleží, o jakou destinaci se jedná. Někde může být podmínkou, že zvíře musí být dva dny před odjezdem odčervené nebo třeba ošetřené proti klíšťatům,“ říká Vaňousková.

Majitelé mohou nechat psa i pojistit. Rozhodla se pro to Zuzana z Prahy, která se svým psem boxerem jezdí do zahraničí na mezinárodní soutěže i dovolenou.

„Do pojištění jsme mohli zahrnout veterinární výlohy do asi 10 tisíc korun a pojištění na škody, kdyby třeba pes něco rozdrápal nebo rozkousal. Pes je náš parťák, nechceme ho někomu nechávat doma na krku. Proto hledáme ubytování, kde může být s námi,“ tvrdí Zuzana.

Do letadel smí jen omezený počet zvířat

Ve voze musí být zvíře v přepravním boxu nebo připoutané ve speciálním postroji. Autobusoví a letečtí dopravci pak mají další požadavky.

Například nízkonákladové aerolinky většinou převážejí jen asistenční psy. U všech dopravců platí, že cestující musí vždy zvíře nahlásit s předstihem, říká Daniel Šabík z Českých arolinií.

„Počet přepravovaných zvířat v kabinách pro cestující je omezen. České aerolinie přepravují jen čtyři malá zvířata v kabině na jednom letu. Může se stát, že na konkrétní cestě už bude kapacita vyprodaná,“ varuje Šabík.

Na palubu letadla navíc někde můžou jen psi a kočky, kteří jsou po celou dobu letu v uzavřené přepravní schránce. Ostatní zvířata musí z bezpečnostních důvodů mezi zavazadla.

„Pokud by malé zvíře jako potkan, králík nebo osmák náhodou ze schránky uniklo, mohlo by poškodit důležité součásti letadla,“ dodává Šabík.

Podle něj mají lidé o přepravu zvířat stále větší zájem. Veterináři ale cesty nedoporučují kvůli zdravotním rizikům, vysvětluje zvěrolékařka Vaňousková.

Lidé si stále častěji pojišťují domácí mazlíčky. Hlavně psy a kočky

Číst článek

„Zvířata si mohu přivést domů ze zahraničí vzácnější chorobu. Může jít o nemoc, která má delší inkubační dobu, špatně se diagnostikuje a těžko se léčí. Jsou to zpravidla parazité, které u nás běžně zvíře nechytne,“ vysvětluje. Podle ní jde často o plicní, kožní nebo srdeční červy.

Léčba zvířete může stát až desetitisíce korun. Cesta ale může mít i tragičtější závěr. „Bohužel s tím mám špatné zkušenosti. Majitelé přišli s nemocným zvířetem pozdě a léčit už se nedalo,“ říká.

Zvířata, která si ze zahraničí nějakou nemoc přivezla, podle ní bývají apatická, letargická, mají zvýšenou teplotu a nemají chuť k jídlu. „Majitelé tomu ale v létě nevěnují pozornost a říkají si, že je to z vedra,“ dodává. Cestu do zahraničí by tak měli majitelé zvážit, případně se včas na ni připravit.

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme