'Dovoluji si požádat o podporu formou přípisu,' psal Mynářovi majitel Liglassu o kyrgyzské zakázce

Česká firma Liglass Trading CZ lukrativní kontrakt na stavbu vodních elektráren v Kyrgystánu zřejmě nakonec nezíská. Tamní vláda totiž zkraje týdne ohlásila vypovězení smlouvy. Za společnost přitom lobboval také kancléř Vratislav Mynář. Serveru iROZHLAS.cz se nyní podařilo získat dopisy majitele Liglassu Michaela Smelíka, které hradní dobrozdání údajně iniciovaly. Ani jedna ze stran přitom dosud vzájemnou korespondenci nechtěla zveřejnit.

Původní zpráva Praha / Biškek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společnost Liglass Trading CZ získala dobrozdání i od kancléře Vratislava Mynáře | Foto: Ladislav Němec / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podnikatel a majitel společnosti Liglass Trading CZ Michael Smelík obeslal Hrad nejdříve loni v polovině května. V té době firma na kyrgyzském trhu působila teprve několik měsíců a poptávala dobrozdání pro plánované investice.

Kyrgyzská vláda nás oklamala a zadržuje naše peníze, tvrdí majitel Liglass Trading

Číst článek

„Dovoluji si vás tímto požádat o podporu vašeho úřadu při plánované investici společnosti Liglass Trading na území Kyrgyzské republiky formou přípisu nebo takovou, jaký je obyčej. Investice společnosti je plánována do oblasti výstavby fotovoltaických elektráren a výstavby a dodávek technologií malých vodních elektráren,“ píše v dopisu adresovaném Mynářovi podnikatel Smelík.

O státní zakázku na výstavbu malých vodních elektráren se přitom už zkraje roku 2016 ucházela skupina českých manažerů včetně nynějšího ředitele Smelíkovy firmy Jiřího Vojtěchovského, avšak bez úspěchu.

S prvním dopisem Smelík neuspěl

Smelík se však prvním dopisem kýžené odezvy nedočkal. Mynář podnikatele podle svých slov odkázal na Hospodářskou komoru. V korespondenci Smelík totiž žádal i o možnost účastnit se podnikatelské mise doprovázející prezidenta Miloše Zemana při jeho cestě do Kyrgyzstánu.

Hospodářskou komoru ale Smelíkův Liglass nekontaktoval. „Firma neprojevila žádný zájem účastnit se některé z outcomingových nebo incomingových podnikatelských misí, které organizujeme,“ řekl mluvčí komory Miroslav Diro.

Majitel společnosti Liglass Trading Michael Smelík při podpisu smlouvy na projekt výstavby vodních elektráren v Kyrgyzstánu za přítomnosti prezidenta Almazbeka Atambajeva | Zdroj: www.prezident.kg

Firma se naopak obrátila s žádostí o pomoc na ministerstvo průmyslu a obchodu, kde uspěla. Stejný dopis pak Smelík podle svých slov poslal i na Hrad. To se odehrálo v době, kdy kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev vypověděl smlouvu s původním investorem RusHydro. Ruský kolos podle něj neměl na stavbu vodních zdrojů na řece Naryn dostatek peněz.

„Dovoluji si vás tímto ještě jednou oslovit a požádat o podporu vašeho úřadu při plánované investici na území Kyrgyzské (republiky). (…) Dovolím si ještě opakovaně připomenout, že při své investici Liglass Trading plánuje využít svých schopností, oslovit české dodavatele, tak i investiční skupiny,“ uvádí Smelík v dopise datovaném 16. srpna 2016.

Dokumentace pro Hrad obsahuje vedle samotné žádosti doporučení od ministerstva či prohlášení ze strany kyrgyzské agentury pro podporu investic při tamním ministerstvu hospodářství. Údajně pak byly přiloženy také výpisy z dostupných veřejných rejstříků.

Dopisy plné chyb

Oba dopisy přitom obsahují množství interpunkčních i stylistických chyb. Nesedí ani podnikatelovo jméno - pod oběma dokumenty je podepsán jako Smělik. Server iROZHLAS.cz proto požádal o vysvětlení, podle majitele Liglassu jde o překlep.

„Já se určitě podepisuji Smelík. Jak se vloudil háček nad ‚e‘, nevím, zřejmě překlep. Poté jsem pro druhý dopis použil první, změnil jsem jen obsah a této chyby si nevšiml. Za to se upřímně stydím,“ napsal serveru iROZHLAS.cz v SMS podnikatel, podle kterého by se mělo skutečně jednat o jeho vlastní korespondenci.   

Redakce zveřejňuje kopie obou dopisů, které poskytl kancléř Mynář:

Mynář dříve také tvrdil, že si firmu nechal prověřit u ministerstva průmyslu a obchodu. To ale resort popřel, podle něho žádná komunikace s Hradem ohledně firmy Liglass Trading cz neproběhla. Hrad firmu kyrgyzské straně nakonec loni v září doporučil a ta o několik měsíců později miliardovou zakázku skutečně získala.

Pro připomenutí: za českou firmu se u svého protějšku Almazbeka Atambajeva letos v červnu na otevření světové výstavy Expo v kazašské Astaně přimlouval také prezident Miloš Zeman. Jeho intervence však přišla akorát v době, kdy soutěž na vodní zdroje v Kyrgyzstánu probíhala.

Komunikace s Hradem

Cesta k dopisům podnikatele Michaela Smelíka, ve kterých žádal prezidentskou kancelář v čele s Vratislavem Mynářem o podporu, nebyla jednoduchá. Když v polovině července vyšlo najevo, že dosud neznámá česká firma získala dobrozdání od hradního kancléře, server iROZHLAS.cz požádal podle zákona o svobodném přístupu k informacím o poskytnutí korespondence.

Vypovězení kontraktu

Kyrgyzský premiér Sapar Isakov podle tamních médií v pondělí oznámil, že smlouvu s českou firmou na stavbu vodních zdrojů v zemi vypoví. Liglass Trading CZ podle něho nedodržela podmínky kontraktu, když ve stanoveném termínu nevyplatila původního ruského investora. Majitel společnosti Michael Smelík však tvrdí, že ho tamní vláda oklamala, a proto peníze neposlal.

Podnikatel totiž dokumenty sám zveřejnit odmítl. Po několika týdnech šéf legislativního odboru Hradu Václav Pelikán redakci sdělil, že prezidentská kancelář dopisy nemá k dispozici. K celé záležitosti má prý jen ústní informace. Mynář pak pro server iROZHLAS.cz argumentoval tím, že šlo o korespondenci „do vlastních rukou“.

Nakonec dopisy ale poskytl, redakce se k nim tak dostala zhruba po dvou měsících od první žádosti. „Vámi požadované podklady nebyly vytvořeny Kanceláří prezidenta republiky a tudíž na ně nemáte zákonný nárok, přesto jsem se vám rozhodl je poskytnout,“ uvedl Mynář v odpovědi.

„K celé záležitosti mi dovolte ještě uvést, že kampaň, která se ohledně mých v dobré víře psaných doporučujících dopisů strhla a bezdůvodně ohrozila i podporované projekty, mne vede k závěru, že opětovně se již, nad rámec zákona, nebudu k této věci vyjadřovat,“ doplnil.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme