Dovozci a uživatelé obytných aut chtějí změnu zákona o mýtu

Dovozci a uživatelé obytných aut nad tři a půl tuny volají po změně zákona. Podle současných pravidel musí na zpoplatněných dálnicích a silnicích platit mýto. To jejich rekreaci prodražuje. Ministerstvo dopravy ale zatím žádnou podobnou změnu nechystá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Placená kamionová doprava na Pražském okruhu | Foto: Tomáš Adamec

Tomáš Benda žije v Praze s manželkou a dvěma dětmi. Cestování obytným vozem si oblíbil. Podle něj je pohodlné a pro rodinu praktické.

„Člověk má v obytném voze veškeré zázemí a není vázán na jedno místo, cestování je tak svobodnější,“ říká Benda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Václavy Vařekové o mýtném pro obytné vozy.mp3

Zatím si obytný vůz vypůjčil, zvažuje ale, že si ho koupí. Současná pravidla, kdy mýtné musejí platit majitelé všech vozů nad 3,5 tuny, tedy i těžších obytných aut, budou hrát při jeho rozhodování roli.

„Zvažoval bych i větší auto ale mýtné by nebylo příjemné. Smyslem mýtného by mělo být zatížit kamionovou dopravu, nikoliv postihnout turistický ruch,“ domnívá se Benda.

Po změně zákona volají i dovozci obytných vozů. Podle jejich údajů spadá zhruba 40 procent těchto typů aut do kategorie, kdy už mýtné platit musí. To má dopad i na tento způsob turistiky.
Mýtný systém podle nich odrazuje i zahraniční turisty, například Skandinávce.

Ministerstvo dopravy ale podle mluvčího Jakuba Ptačínského zatím žádnou změnu výměru mýtného nechystá.

„Ministerstvo neuvažuje o změně současného zákona ve prospěch majitelů obytných vozů. Neplánujeme měnit tarify, které jsou v tuto chvíli platné.

Václava Marešová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme