Případ Dozimetr: ovlivňování veřejných zakázek, převody majetku i rezignace ministra školství Gazdíka

  • Investigativní tým Českého rozhlasu se letos podrobně věnoval kauze Dozimetr. Ta začala letos v červnu policejním zátahem v Praze.
  • Případ zasáhl i celostátní politiku. Kvůli kontaktům s obviněnými skončil ve funkci šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek, ministr školství ze STAN Petr Gazdík nebo místopředsedkyně sněmovny z ANO Jana Mračková Vildumetzová.
  • Celkově policie kvůli kauze obvinila 12 lidí včetně bývalého pražského radního Petra Hlubučka (dříve STAN).

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnikatel Michal Redl spojený s kauzou Dozimetr míří k soudu, který rozhodl o jeho vazbě

Podnikatel Michal Redl spojený s kauzou Dozimetr míří k soudu, který rozhodl o jeho vazbě | Zdroj: Profimedia

Bylo 15. června, když detektivové zasahovali na několika místech v Praze. Mimo jiné na magistrátu nebo v sídle dopravního podniku.

Právě do vedení této městské firmy dosazovala podle kriminalistů své lidi organizovaná zločinecká skupina, kterou měli založit podnikatelé Michal Redl a Pavel Kos a dnes již bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček. Vzájemně se prý oslovovali Mišák (Redl), Kosák (Kos) a Slepičák (Hlubuček).

Mišák, Slepičák, Guči a Maťo. Přečtěte si, jak fungovala skupina kolem radního Hlubučka

Číst článek

„Založili organizovanou zločineckou skupinu zaměřenou na trestnou činnost spočívající v dlouhodobém neoprávněném získávání peněžních prostředků od subjektů dodávajících dopravnímu podniku coby veřejnému zadavateli dodávky, služby a stavební práce,“ stojí v policejních dokumentech, s jejichž pomocí Radiožurnál v červnu fungování skupiny popsal.

Podle detektivů skupina ovlivnila tři velké veřejné zakázky, údajně chtěla milionové úplatky. Pět milionů požadovala například za to, že přes tehdejšího člena vedení dopravního podniku – také stíhaného – Mateje Augustína projde smlouva na přestavbu okolí metra Holešovice.

Dva byty a vila

Celkem kriminalisté v kauze stíhají dvanáct lidí. Radiožurnál se věnoval mimo jiné i jejich majetku a z katastru nemovitostí zjistil, že se stíhaný exradní Hlubuček zbavil všech svých nemovitostí v Česku – vily v Lysolajích, bytu v Masné ulici v centru Prahy a jednotky v bytovém komplexu v Holešovicích. Během roku je převedl na svého partnera Jiřího Karvánka.

Jak vyplývá ze smluv uložených v katastru nemovitostí, přípravy na přesun majetku začaly už v druhé půlce února. Krátce před tím se v médiích objevily zprávy o tom, že se o radního zajímá policie.

Hlubuček je oficiálně bez majetku. Nemovitosti převedl na partnera, ten většinu po razii prodal

Číst článek

Vedoucí analytik protikorupční organizace Transparency International Marek Chromý k tomu tehdy řekl, že převody působí jako snaha dostat majetek z dosahu policie.

„Načasování převodu majetku pana Hlubučka na jeho partnera, ať už v řádu dnů po zveřejnění prvních informací o tom, že je v hledáčku policie, nebo několik hodin po jeho zadržení, působí účelově, tedy aby se zadržení majetku vyhnul. Je pak otázkou pro orgány činné v trestním řízení, jak moc byl, nebo nebyl pan Karvánek informován o aktivitách svého partnera,“ řekl Radiožurnálu Chromý.

Karvánek nebyl v kauze z ničeho obviněn a převod nemovitostí nechtěl komentovat.

Dělení milionů

Naposledy Radiožurnál v souvislosti s kauzou informoval o tom, že detektivové rozšířili obvinění u čtyř podnikatelů, které v kauze stíhají. Podezírají je z toho, že si dělili dvouapůlmilionový úplatek.

„Michala Redla, Pavla Kosa a Pavla Dovhomilju viní z pokračujícího zločinu přijetí úplatku, Maroše Jančoviče ze spáchání pokračujícího zločinu podplácení,“ uvedl k tomu jeden ze dvou zdrojů, které v polovině listopadu informaci Radiožurnálu potvrdily. 

Policie rozšířila obvinění v kauze Dozimetr: podnikatelé se podělili o 2,5 milionu z obálky

Číst článek

Úplatek měl podle policie podnikatel Maroš Jančovič předat v červnu 2021 Michalu Redlovi a Pavlu Dovhomiljovi přímo ve své kanceláři na Praze 4 ve firmě Uniprog Solutions, kde působil jako člen představenstva.

V obálce měly být podle jejich původní dohody tři miliony korun, zjistila policie. Když pak ale podnikatelé Redl, Dovhomilja a Kos obálku otevřeli, zjistili, že je v ní ve skutečnosti dva a půl milionu. Dohodli se, že si tyto peníze rozdělí.

Všichni obvinění svou vinu odmítají a exradní Hlubuček nedávno pro rádio Zet prohlásil, že se bude bránit. „Odmítám obvinění v kauze Dozimetr tak, jak jsou mi kladena za vinu, a jsem přesvědčen, že své jméno očistím,“ uvedl Hlubuček.

Gazdík, Mlejnek a Vildumetzová

Případ se dotkl i nejvyšších pater politiky. Koncem června přijal prezident Miloš Zeman rezignaci ministra školství ze STAN Petra Gazdíka, který se podle médií sešel s podnikatelem Redlem v zabezpečené kanceláři, trávili spolu víkend v Alpách a komunikovali přes zašifrovaný telefon.

„Rozhodl jsem se podat demisi z funkce ministra školství ke 30. 6. Přestože se necítím ničím vinen ani ve věcné, natož trestněprávní rovině. Mé styky s některými lidmi však vrhají stín i na hnutí STAN. Nechci rozkolísat vládu ani koalici na prahu předsednictví Evropské unie,“ uvedl 19. června Gazdík na svém twitteru.

Šéf civilní rozvědky Mlejnek po kritice rezignuje. ‚Tlak na něj byl enormní,‘ hodnotí Rakušan

Číst článek

Kvůli kontaktům s Redlem odešel na konci srpna i šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace Petr Mlejnek. Kvůli tomu a také vládnímu postupu v řešení zejména energetické krize čelila vláda začátkem září neúspěšnému hlasování o vyslovení nedůvěry, které vyvolala opoziční hnutí SPD a ANO.

Jeho předseda Andrej Babiš napsal v polovině srpna premiéru Petru Fialovi dopis, v němž žádal odvolání ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Uvedl, že skandál kolem jmenování Mlejnka nemá v dějinách České republiky obdoby a vyžaduje okamžitou reakci. „Řešení situace je v tuto chvíli ve vašich rukách. Věřím, že se vám situaci podaří vyřešit tak, aby k hlasování o nedůvěře vládě vůbec nedošlo,“ psal expremiér.

Kauza Dozimetr měla ale nakonec dopad i na hnutí, které sám vede. Na konci září totiž odešla z funkce místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Byla terčem kritiky kvůli tomu, že obviněný podnikatel Zakaría Nemrah byl svědkem na její svatbě a je také kmotrem jejího dítěte.

„Od prvního dne opakuji, že to byl kamarád mého muže. Neřešila jsem s ním žádné pracovní věci. Vždy byl všude na pozvání mého manžela a v době, kdy byl na naší svatbě a na našem křtu, jsem absolutně netušila a ani nemohla tušit, že ho jednou bude stíhat policie. S kauzou Dozimetr nemám absolutně nic společného,“ prohlásila, když oznámila svou rezignaci.

Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme