'Doživotí by bylo příliš přísné,' píše soudce, který poslal vražedkyni Sudků na 30 let za mříže

Až doživotní trest hrozil Michelle Sudků za ubodání ženy v nákupním centru na pražském Smíchově a pokus o uškrcení zákaznice nedaleké kavárny. Kvůli brutalitě útoků o tom i nakrátko soudce Stanislav Králík uvažoval. Nakonec tomu ale Sudků unikla – podle březnového verdiktu si má odsedět výjimečné třicetileté vězení. „Trest odnětí svobody na doživotí by byl za těchto okolností pro obžalovanou nepřiměřeně přísný,“ stojí v rozsudku Městského soudu v Praze, který má server iROZHLAS.cz k dispozici. Trestní senát totiž přihlédl k tomu, že na svou nebezpečnost upozorňovala a dožadovala se pomoci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michelle Sudků soud uložil výjimečný trest.

Michelle Sudků soud uložil výjimečný trest. | Foto: Fotobanka Profimedia

Loni 21. července ráno proběhla v Bohnické léčebně na pavilonu číslo 23 velká vizita. Lékaři se shodli, že v případě Michelle Sudků není důvod pro další hospitalizaci a může být tedy propuštěna. „Udělali jste ze mě bezdomovce," prohlásila žena podle jejího ošetřujícího lékaře krátce na to.

Policisté, kteří zasahovali v kavárně proti vražedkyni ze Smíchova, jsou vinni, rozhodl soud

Číst článek

Aniž by si vyzvedla osobní věci, doklady a léky, odešla Sudků z léčebny. Nejdříve zamířila za svým známým, u kterého chtěla přespat. Když neuspěla, snažila se najít ještě místo na ubytovnách, opět bez úspěchu. Nasedla proto na metro a dojela na pražský Anděl. Do nákupního centra vešla okolo druhé hodiny odpoledne, z regálu v oddělení domácích potřeb vzala nůž a šla vraždit.

„Bez zjevného důvodu, v úmyslu usmrtit, napadla tímto nožem zákaznici a s velkou intenzitou jí zasadila dvě bodné rány, které naprosto cíleně směřovala do míst uložení životně důležitých orgánů, a to první do hrudníku a druhou do břicha, a když napadená upadla na zem, snažila se ji opětovně bodnout a poté, co poškozená zůstala bezvládně ležet na zemi, odhodila na místo nedaleko od ní nůž a odešla do oddělení textilu, kde si sedla a vyčkala příchodu policie."

„Poškozená H. musela zemřít proto, aby obžalovaná dokázala lékařům z PN Bohnice, že je nemocná. To svědčí o naprosté lhostejnosti obžalované k hodnotě lidského života a ke zjevným sklonům k usmrcování náhodných obětí bez jakýchkoli zábran. Závažnost těchto dvou trestných činů je velmi vysoká a náprava obžalované rovněž extrémně nepříznivá. Tím jsou jednak splněny podmínky pro uložení výjimečného trestu.“

Jak vypověděla Sudků u soudu, svojí oběť si vyhlédla podle vzhledu, aby byla podobná její adoptivní matce. Podle rozsudku vraždila především proto, aby se lékařům pomstila za propuštění z léčebny.

Jednala „ve snaze dokázat lékařům PN Bohnice, že je nemocná a nebezpečná a zároveň, aby si tak zajistila další hospitalizaci v PN Bohnice, odkud jí ten den propustili, nebo jinou možnost bydlení."

"Chtěla uškrtit a pomilovat se"

Dva týdny předtím se přitom Sudků pokusila uškrtit dívku v kavárně na nedalekém Újezdě. Počkala si na ni na záchodcích: „Chtěla uškrtit nějakou ženu a pomilovat se s ní." Svlékla si proto tričko a vyrobila škrtidlo. To pak dívce přetáhla přes hlavu, ta si ale křikem přivolala pomoc.

„Tričko bylo vzadu překřížené a tím mohla být vyvinuta ze strany obžalované větší síla. (...) Poškozená stihla vložit ruce mezi svůj krk a smotané tričko, přičemž kdyby takto neučinila, smrt by nastala v důsledku stlačení krčních cév v řádu několika minut," píše se dále ve verdiktu.

„Bylo nutno vzít v potaz přitěžující okolnosti, tedy naprosto zavrženíhodnou pohnutku v obou případech, kdy v prvním případě chtěla poškozenou usmrtit, aby na ní mohla vykonat své sexuální potřeby související se xxx, ve druhém případě se jednání dopustila proto, že se chtěla nějakým způsobem pomstít a strhnout na sebe pozornost a dokázat lékařům z PN Bohnice, že je schopna takový čin spáchat a tím si zajistit hospitalizaci.“

Po incidentu nechali policisté ženu převézt do Psychiatrické nemocnice v Bohnicích, lékařům ale o útoku neřekli. Sama Sudků přitom o něm v léčebně mluvila. Lékaři se ale podle dokumentu domnívali, že jde jen o její fantazie. Incident si u policie ověřovali, avšak s negativním výsledkem.

Podle verdiktu byla Sudků při prvním útoku motivována svou poruchou, ne ale natolik, aby si neuvědomila, co dělá. Její ovládací schopnosti sice byly snížené, i přes to ale byla schopna nad činem přemýšlet a plánovat ho. U druhého činu byla podle soudu útočnice příčetná úplně.

Abnormálně nebezpečné činy

Předseda trestního senátu Stanislav Králík navíc v dokumentu upozorňuje, že Sudků neprojevila dostatek lítosti: „Přesto, že uváděla, že je jí to líto, jakékoli další projevy lítosti, které by soud přesvědčily o pravdivosti jejích slov, chyběly. Bezprostředně po spáchání trestných činů byla v naprostém klidu, nejevila známky rozrušení ani lítosti."

I proto se rozhodl pro výjimečný trest: „Charakter spáchaných trestných činů byl shledán jako abnormálně nebezpečný, kdy se jich obžalovaná dopustila ze zavrženíhodné pohnutky, na zcela náhodných obětech a pro poškozené naprosto nečekaně. V kontextu všech těchto skutečností soud dospěl k závěru, že je třeba obžalované uložit výjimečný trest."

Rosudek nad Michelle Sudků by zpravy.rozhlas.cz on Scribd

 

Nakrátko přitom soudce uvažoval i o doživotí. Nakonec ale přihlédl k duševnímu stavu Sudků i k tomu, že nebyla dosud trestána a k činům se doznala. Udělil tak horní hranici výjimečného trestu.

Kromě toho uložil ústavní léčbu a odškodnění pro rodinu zavražděné ve výši 850 tisíc korun. Sudků ani státní zástupkyně se neodvolaly, rozsudek je tak pravomocný. Útočnice, která podle znalců trpí útočným a nekrofilním sadismem, si nyní svůj trest si odpykává v opavské věznici.

U soudu skončili také dva policisté, kteří zasahovali v kavárně na Újezdě. Za zneužití pravomoci úřední osoby je koncem března uznal vinnými Obvodní soud pro Prahu 1. Potrestal je trestním příkazem. Proti tomu ale podalo odpor Městské státní zastupitelství v Praze. Soud proto musí nařídit hlavní líčení a věc znovu projednat. Státní zástupce pro ně navrhl zákaz činnosti.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme