Doživotí za vraždu čtyř dětí je definitivní, ÚS stížnost odmítl

Ústavní soud odmítl stížnost Romany Z., která v Širokém Dole na Svitavsku zavraždila své čtyři děti. Uložený doživotní trest vězení tak definitivně platí. Žena zpochybňovala zejména znalecké posudky. Trest označila za nepřiměřeně přísný. Podle ústavních soudců však stížnost byla zjevně neopodstatněná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hradecký soud začal řešit vraždu čtyř dětí jejich matkou | Foto: Ondřej Vaňura

„Ústavní soud odpověděl, že v této projednávané věci byly tresty uloženy přiměřeně a určitě spravedlivě. Podstatné je také to, že výše uloženého trestu byla obecnými soudy důkladně a podrobně odůvodněna, takže celou ústavní stížnost soud odmítl. Provedený čin je zcela výjimečný a vymyká se jakýmkoli představám o běžné trestné činnosti,“ vysvětlila důvody mluvčí soudu Jana Pelcová.

K tragédii došlo v září roku 2011. Tehdy 36letá matka napadla v rodinném domě postupně své čtyři děti ve věku od dvou měsíců do deseti let. Tři z nich ubodala, čtvrté udusila. Poté se pokusila spáchat sebevraždu, způsobila si bodné a řezné rány na těle a pokusila se oběsit. Podařilo se ji ale zachránit.

Žena celý proces tvrdila, že si na tragický okamžik nepamatuje. Z posudku znalce ale vyplývá, že žena ztrátu paměti jen předstírá a v době vraždy byla příčetná.

Podle znalců tak Romana Z. zřejmě řešila problémy v osobním životě. Zabití čtyř vlastních dětí bylo úmyslné a velmi brutální. Oběti před smrtí trpěly a neměly žádnou šanci na přežití.

Romana Z. se stala třetí ženou, která si v současnosti v Česku bude odpykávat trest doživotí.

Romana Z. se po vynesení doživotního trestu za vraždu svých čtyř dětí zhroutila | Foto: ČTK

Michaela Vydrová, Radiožurnál, Gabriela Hrazdírová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme