Doznívá masopust, probouzejí se skauti a indiáni

O začátku měsíce března se říká, že má „krátké ruce a dlouhý kabát“. Proto vám v našich tipech na víkend nabídneme akce, kterých se můžete zúčastnit venku anebo - jak se říká - pod střechou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V sobotu - jako každý rok - sestoupí sám velký vládce našich nejvyšších hor pan Krakonoš, aby pozdravil lid svůj, zhodnotil letošní zimu a radoval se s obyvateli a návštěvníky Harrachova. Součástí tradičního Setkání s Krakonošem je i bohatý program pro děti i dospělé. Jaký bude, nám řekla Simona Kubičnová z Městského informačního centra v Harrachově

Masopustní rej sice na většině míst zavládl minulý týden, obyvatelům středočeského Rakovníku to však nevadí. Už zítra dopoledne proto vyrazí průvod masek od tamního divadla. Jak dodává náš spolupracovník Ladislav Pavlík, o jeho vyvrcholení se postará bohatý program na rakovnickém Husově náměstí.

Výběr z grafické tvorby Adolfa Borna představuje Galerie Františka Drtikola v příbramském Zámečku. Přes 40 listů přibližuje umělcovu tvorbu od 80tých let do současnosti. Born se svými osobitými obrázky podílel na 220 knižních titulech a na 50 animovaných filmech.

Národní muzeum v Praze představuje exlibris. Výstava nabízí ukázky tvorby význačných českých umělců - například Mikoláše Alše, Maxe Švabinského, Jana Zrzavého Jiřího Trnky anebo Josefa Lady. Exponáty jsou ze sbírky, která obsahuje více než 31 tisíc exlibris od českých i světových autorů z období od 16. století až do současnosti.

Akt ve výtvarném umění představuje výstava v grafickém kabinetu zlínského zámku. Mezi vystavenými díly jsou i přípravné studie k malbám anebo sochám, pocházejí z dílny například Maxe Švabinského, Otakara Kubína anebo Felixe Jeneweina.

Více než dvě desítky zátiší vystavuje v plzeňské Galerii Esprit pražská výtvarnice a zpěvačka Vlasta Kahovcová. Na jejích zátiších, mezi kterými převládají obrázky s pomněnkami a lučními květinami, jsou často k vidění i odložené a vyhozené věci, například staré brýle, smaltovaná konvice na čaj nebo lahve a dýmky.

Teď se vydáme za indiány. Kulturu mapučských indiánů z Chile dokumentuje výstava v pražském Náprstkově muzeu na Beltémském náměstí. Její autorka Monika Baďurová nám řekla, že exponáty pocházejí z terénního výzkumu prováděného na přelomu 60. a 70. let 20. století dvěma českými etnografy Milanem Stuchlíkem a Václavem Šolcem.

Víte, jak probíhá košt kysaného zelí? Ne? Pak názornou odpověď najdete zítra odpoledne ve Velké nad Veličkou v okrese Hodonín. Jak nám řekl jeden z organizátorů akce Antonín Ptáčník, myšlenka degustace vzešla z dohadů o to, kdo má nejlepší kysané zelí. A jak bude košt probíhat?

Na dobrou zábavu vás zve pelhřimovská „Agentura Dobrý den", která se proslavila jako organizátor různých neskutečných rekordů. Tentokrát vás spolu s jejím prezidentem Miroslavem Markem pozveme na jubilejní 10. ples pro recesisty. Můžete se na něj vydat zítra ve 20 hodin do Kulturního domu Máj v Pelhřimově. A vězte, že ten letošní bude na vojenské téma.

Leteckou modelářskou šou můžete spatřit zítra odpoledne v Plzni přímo v Borském parku. Pozvánku má Jana Mertová. Pokud bude nepříznivé počasí - například silný vítr nebo liják -, tak se letecká modelářská šou bohužel v Plzeňském Borském parku neuskuteční.

Skautské obleky a jiné motivy přibližuje Městská galerie „My" v Jablonci nad Nisou. Expozice se jmenuje „Pod junáckou vlajkou" a ukazuje historii skautingu v regionu.

Jeden z nejvýraznější malířů a grafiků současnosti Vladimír Komárek vystavuje v hranické výstavní síni Synagoga. Mírně nostalgické obrazy, na kterých dominuje šedá a bílá barva, jsou o marnosti a hlavně o vnitřním problému života.

Fotografie z dílny spisovatele Karla Čapka nabízí kutnohorská galerie Felixe Jeneweina. K vidění jsou snímky vztahující se k Čapkově literární tvorbě, fotografie rostlin nebo portréty. Nechybí ani obrázky štěněte Dášeňky.

Už potřicáté odstartují největší běžecké závody v Krušných horách - Karlův běh. V sobotu jsou na programu běhy volnou technikou, v neděli se pak poběží klasicky. Na závody pro všechny kategorie se můžete přihlásit i na poslední chvíli - do půl desáté - a to při prezentaci na Obecním úřadě Boží Dar.

Podmínky pro zimní sporty na českých i moravských horách jsou stále vynikající. Až na výjimky je všude víc než 40 cm pokrývky. Další informace má Jaroslav Zvára.

Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme