Dozor na hranicích se zpřísňuje

Ode dneška se zpřísňují kontroly na hranicích v souvislosti s blížícím se summitem NATO. Měly by být důkladnější a častější než tomu bylo dosud. Policisté budou prověřovat, zda lidé překračující naše hranice, nejsou v evidenci nežádoucích osob, budou přísněji kontrolovat cestovní doklady a hlavně posuzovat účel cesty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kontrola na hranicích | Foto: Ivan Babej

Tyto důkladnější prověrky se spíše dotknou cizinců. Rušno se tak dá očekávat třeba na Cínovci, právě přes tento hraniční přechod totiž před dvěma lety projíždělo nejvíc odpůrců na zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Prověřovány budou i předměty, které cestující vezou s sebou. Cíl je jasný" zjistit, zda nemohou být použity při nepokojích.

První američtí vojáci určení na ochranu summitu NATO dnes zřejmě překročí hranice Česka. Zákon, který umožňuje působení cizích vojsk na našem území schválily obě komory parlamentu a podepsal prezident Václav Havel.

Dvoudenní summit, od něhož se očekává rozšíření aliance až o sedm zemí, začne 21. listopadu v Kongresovém centru jednáním rady Severoatlantické aliance, což je její nejvyšší orgán. Na zasedání přijede až 6000 lidí včetně delegací a novinářů. Očekává se i příjezd odpůrců alianční politiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fila: Kongresové centrum a okolí

A tak přípravy v Kongresovém centu a jeho okolí jsou ve finále. Pro obyvatele i podnikatele Prahy 4 budou i v uzavřené zóně zajištěny: lékařská služba první pomoci, svoz odpadu, nebo náhradní parkovací místa. Okolí centra bude prakticky uzavřeno pro všechny, kteří v této části nebydlí, či nepracují.

Pětičlenná skupina extrémistů chtěla narušit summit NATO. Jejich gang v těchto dnech rozbili severomoravští policisté. Jde o takzvané darkery, kteří se baví tím, že odpojují elektrický proud. Na severu Moravy už řadu měsíců poškozovali elektrické sloupy, na kterých vznikl světelný a zvukový efekt.

V regionu například vypojili nemocnici, kasárna a televizní vysílač. Jak potvrdil severomoravský kriminalista, který si nepřál být jmenován, u výslechu přiznali, že chtěli odpojit i Kongresové centrum, aby si udělali jméno mezi anarchisty. "Hodlali a chtěli využít své činnosti v rámci summitu NATO a z tohoto důvodu jsme přistoupili k té samotné realizaci, abychom ty špičky a ty hlavy jednotlivých skupin ustřihli, V rámci té skupiny byla přísná hierarchie, to znamená, kdo řezal, kdo hlídal, kdo tahal za páku, kdo blokoval a v konečné fázi, kdo to prezentoval na svých webových stránkách."

Vše si točili na video a pak prezentovali na internetu. Ve skupině, která si říkala "Czech Hackers Comunity" byli podle policistů mimořádně inteligentní mladíci. Svou činnost považovali za adrenalinový sport.

Hlavou tohoto gangu byl devatenáctiletý vysokoškolák, který si říkal Black Demon. Pro zajímavost už ve třetí třídě základní školy tvořil počítačové programy. Nyní je i s dalším komplicem ve vazbě. Za obecné ohrožení jim hrozí až 15leté vězení.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme