Dozorce nabízel svobodu za 150 tisíc

Za úplatek sto padesát tisíc korun sliboval dozorce vazební věznice Brno-Bohunice jednomu z vězňů, že zařídí jeho propuštění z vazby a co nejmírnější trest. Tvrdil, že vše obstará jeho dobrý známý, soudce Městského soudu v Brně. Obviněný ale vše sdělil policii, a ta na dozorce připravila past, která sklapla v úterý při fingovaném předávání peněz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vězeňský dvůr | Foto: věznice Kuřim

"K samotnému zásahu došlo při předstíraném předávání peněz na parkovišti před komplexem Olympia, kde byl dozorce za asistence zásahové jednotky zadržen," řekla Radiožurnálu Danica Hrabalová z tiskového oddělení policejního prezidia. Muž je nyní stíhán na svobodě za podvod a hrozí mu až tři roky vězení. Trestní kvalifikace ale může být rozšířena přinejmenším o zneužití pravomoci veřejného činitele.

Další lidé v kauze nefigurují. Známost se soudcem si totiž pachatel pouze vymyslel. "Už v prvopočátku vyšetřování obviněný sdělil, že jednal na vlastní pěst," potvrdila Hrabalová.

Obviněný dozorce je nyní na dovolené. Jak ale Radiožurnálu potvrdila ředitelka Vězeňské služby Kamila Meclová, vedení věznice už chystá kroky, aby byl propuštěn. "Samozřejmě veškeré další řízení, ať už vyšetřovací anebo i řízení před soudem, bude probíhat na svobodě. Celkem bych nebyla proti tomu, kdyby se tu objevil jakýsi exemplární postih, protože je třeba vyslat signál našim zaměstnancům, že na takovéto nedovolené a vlastně trestné jednání se prostě přijde a že také bude potrestáno."

Přehrát

00:00 / 00:00

K. Meclová o úplatném dozorci

Podobné případy jako ten bohunický nejsou časté, tvrdí mluvčí Vězeňské služby Miloslava Havlíčková. Za loňský rok zaznamenali jen tři pochybení dozorců. "Takovéto situace samozřejmě nejsou běžnou záležitostí, ale je pravda, že čas od času se objeví někdo, kdo selže."

Mluvčí připouští, že vypátrat a dokázat dozorcům případnou trestnou činnost není snadné. Úplatkářství za mřížemi ale podle ní není způsobeno výší platů dozorců - jejich nástupní mzda se pohybuje kolem deseti tisíc korun.

Ivan Holas, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme