Hřib, Lněničková a Prokop. Pražský dopravní podnik má nové členy dozorčí rady

Pražští radní v pondělí v pozici valné hromady dopravního podniku zvolili do jeho patnáctičlenné dozorčí rady primátorova náměstka Zdeňka Hřiba (Piráti), zastupitelku Gabrielu Lněničkovou (Piráti) a opozičního zastupitele Ondřeje Prokopa (ANO). Zároveň z ní odvolali bývalého náměstka primátora Pavla Vyhnánka (Praha Sobě) a Petru Kolínskou.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

n_vrh_bez_n_zvu_230306-134553_ale.png

Pražští radní zvolili nové členy dozorčí rady | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Profimedia

V dozorčí radě zůstává jedno neobsazené místo, které obsadí lidovci. Novinářům to v pondělí řekl Hřib. Dopravník podnik je největší městskou firmou, která zaměstnává asi 11 000 lidí. Na starosti má provoz městské hromadné dopravy.

Nově zvolení členové dozorčí rady nahradili zmíněné odvolané členy a zároveň doplnili jedno volné místo, které zbylo v radě od loňska. Tehdy v ní kvůli kauze Dozimetr skončili bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) a bývalý místostarosta Prahy 9 Marek Doležal (TOP 09).

Nebýt Marvanové, byla by v Praze vláda Spolu a ANO. Za to jsem jí poděkovala, říká budoucí náměstkyně

Číst článek

V dozorčí radě tehdy skončil z vlastního rozhodnutí také Michal Zdeněk, jehož rezignace s kauzou přímo nesouvisela. Na základě koaliční dohody mají podle Hřiba v dozorčí radě čtyři místa Piráti, kromě dvou zvolených členů zůstávají ve funkcích pirátští zástupci Jan Lička a Jakub Jiran.

Podle předsedy klubu zastupitelů Spolu Tomáše Portlíka (ODS) obsadí jedno ze tří míst určených Spolu radní města pro finance Zdeněk Kovařík (ODS), druhé připadne lidovcům a na třetím zůstane jeden ze dvou stávajících zástupců TOP 09.

Jedno místo připadne STAN a po jednom opozičním ANO a Praze sobě. Za ANO v radě zasedne zvolený Prokop a za Prahu sobě si funkci ponechá bývalý náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr. Kromě toho v radě zasedá také pět zástupců zaměstnanců.

Nové výběrové řízení

Rada podle Hřiba poprvé v obměněném složení zasedne 22. března a jejím hlavním úkolem bude nyní připravit otevřená výběrová řízení na členy představenstva. Nové vedení podniku by podle náměstka mělo být známo za „jednotky měsíců“.

Soud zrušil podnikateli Redlovi z kauzy Dozimetr omezení svéprávnosti. Důvod zatím není známý

Číst článek

Podnik loni vypsal výběrová řízení na pozice ředitelů včetně generálního, která nicméně několikrát prodloužil a následně zrušil s tím, že je vypíše až nové vedení města. Stávající generální ředitel podniku Petr Witowski nedávno řekl, že se v případném novém výběrovém řízení pokusí funkci obhájit.

Členové dozorčí rady pobírají odměnu, která podle webu Dopravní podnik činí 29 000 korun měsíčně pro předsedu, 27 000 pro místopředsedu a 25 000 pro řadového člena. Pokud je člen zároveň městským radním nebo jiným pro svou funkci uvolněným zastupitelem, nedostává odměnu žádnou.

Hřib řekl, že by rád změnil systém odměňování tak, aby peníze pro členy rady závisely na práci a účasti na jednáních, protože v minulosti byly u některých členů problémy s prezencí. 

„Byl bych rád, kdyby došlo k úpravě odměn tak, že nebudou definovány jako fixní odměna za měsíc,“ řekl náměstek a dodal, že v koalici na takové změně panuje v zásadě shoda.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme