Dozorčí rada DPP odvolala Vladimíra Liche z představenstva

Dozorčí rada pražského dopravního podniku dnes odvolala ředitele Vladimíra Liche z představenstva společnosti. Pro odvolání hlasovalo z 15 členů 5 zástupců TOP 09, 2 z ODS a 1 odborář. Ředitelem největší městské firmy Lich zatím zůstává.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Lich | Foto: ČTK

Šéf dozorčí rady Jiří Nouza Radiožurnálu řekl, že pro nespokojenost s ním jsou celkem 3 důvody. Změny dělal nesystémově a nekoncepčně, neplnil usnesení dozorčí rady a ohrožoval samotné fungování dopravního podniku.

Lich byl odvolán krátce poté, co podal trestní oznámení na několik lidí, kteří v minulosti podepsali nevýhodné kontrakty dopravního podniku.

Trestní oznámení navazuje na nedávnou prověrku deseti smluv, která se týkala například zakázky na SMS jízdenky, na tisk papírových jízdenek nebo na právní, marketingové a poradenské služby. Některé z prověřovaných smluv podle Liche stále zatěžují dopravní podnik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik Petr Soukenka z Nadačního fondu proti korupci a bývalý ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák mluví o aktuální situaci v podniku v Ozvěnách dne na Radiožurnálu

„Protože jsem si nechal zpracovat všechny dokumenty zpětně, velmi dobře vím, jak byly jednotlivé případy zpracovávány. A ve všech těchto případech proběhly standardní procesy dle zákona. Jak můžou být předražené smlouvy, když dochází ke standardnímu procesu výběrového řízení nebo řízení dle zákona?“ reagoval bývalý ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda se domnívá, že odvolání Vladimíra Liche může narušit chod firmy i vyšetřování.

„To jsou všechno kroky, které mají zabránit tomu, aby výsledky auditů a forenzního auditu spatřily světlo světa a aby byly dál řešeny. Já doufám a věřím, že policie bude konat – podání tam má – a že nenechá zapadnout pod stůl všecko to, co jsme tak pracně dostali na světlo boží, a nezmizí to, co je potřeba udělat,“ uvedl primátor.

„Já si nemyslím, že se musíme nutně bavit pouze o předražení. Musíme se bavit také o tom, že ty smlouvy jsou zcela jednoznačně nevýhodné pro dopravní podnik a naprosto jednostranně výhodné pro dodavatele, což v případě SMS jízdenek je skutečně úplně flagrantní,“ řekl analytik Petr Soukenka z Nadačního fondu proti korupci.

Pražský dopravní podnik podal trestní oznámení kvůli nevýhodným smlouvám

Číst článek

Dodal, že podle informací Nadačního fondu proti korupci je nezbytné zcela jednoznačně mluvit o vědomém porušování zákonů a v žádném případě nelze hovořit o nějakém nedbalostním jednání.

„Vlastně se nesoutěžilo. Oslovila se jedna firma, protože měla jakýsi patent, který předtím fiktivně, nebo fakticky ale účelově, nakoupila, a tím se obešel samozřejmě zákon. To je jednoduché,“ vysvětlil Petr Soukenka.

Jana Zemanová, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme