‚Zanedbatelný objem služeb.‘ Komise Dvořákův střet zájmů kvůli firmě Gopas nepotvrdila

Dozorčí komise Rady České televize nezjistila žádné nedostatky v obchodních vztazích České televize se školící firmou Gopas, kterou spoluvlastní generální ředitel Petr Dvořák. Komise prověřovala období od roku 2011 do roku 2020, kdy je Dvořák ředitelem televize. Vyplývá to ze závěrů komise, které zveřejnil na twitteru radní René Kühn.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Dvořák při volbě generálního ředitele České televize

Petr Dvořák při volbě generálního ředitele České televize | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Prošetření obchodních vztahů s Gopasem uložila komisi Rada ČT poté, co radní Hana Lipovská označila Dvořákovo vlastnictví čtvrtiny v Gopasu za střet zájmů. Šlo by o porušení zákona o České televizi a kodexu televize, což může být důvod k odvolání generálního ředitele.

Vysvětlete možný střet zájmů, vyzvala rada šéfa České televize. Radní přišla s policejní ochrankou

Číst článek

Gopas podle zjištění komise vyfakturoval České televizi za posledních deset let 1,232 milionu korun, tedy zhruba 123 tisíc korun ročně. Roční částky kolísaly v rozpětí od 15 tisíc do 320 tisíc korun. Po roce 2016 nepřekročily 50 tisíc korun bez DPH.

„Jde tedy o objem služeb, který je v porovnání s ročním rozpočtem České televize zanedbatelný. Školící služby byly poskytované za ceny platné pro všechny ostatní zákazníky společnosti Gopas,“ uvedla komise.

Fakturace pro Českou televizi tvořila 0,02 až 0,2 procenta z ročního obratu Gopasu. Česká televize služby využívala i před nástupem Dvořáka do funkce. Televize podle komise nemá uzavřenu žádnou smlouvu a služby poskytovala na základě objednávek, což je v případě vzdělávacích kurzů běžná praxe.

Dvořák pochybení popřel

Dvořák již dříve tvrzení, že je ve střetu zájmů, popřel. Žádné smlouvy Gopasu s Českou televizí sám nepodepisoval a ani o nich nevěděl. Na tom, že vlastní od 90. let podíl v Gopasu, podle svých slov nevidí nic nezákonného ani nemorálního. Ředitel České televize se podle něj ze zákona nesmí pouze podílet na podnikání v oblasti médií, ale vlastnictví podílů ve firmách z jiné oblasti zákon neomezuje.

Hamáček chce po inspekci, aby prověřila policejní ochranu pro radní České televize Lipovskou

Číst článek

Již dříve rada řešila Dvořákovo angažmá v čele správní rady fotografické výstavní síně Leica Gallery. Nakonec dala úkol dozorčí komisi, aby možný střet zájmů v souvislosti s Leica Gallery prověřila.

Rada také na poslední chvíli do výroční zprávy o činnosti České televize za loňský rok dostala dovětek o neadekvátním prostoru pro zástupce strany SPD ve zpravodajských a diskusních pořadech s ohledem na její zastoupení ve sněmovně.

Dvořák na Kavčí hory přišel na podzim 2011 po sedmi letech v čele komerční Novy. Od října 2017 vykonává druhý šestiletý mandát. Jeho vztahy s Radou České televize se výrazně zhoršily po její loňské obměně, kdy do kontrolního orgánu zasedl novinář Pavel Matocha, který je nynějším předsedou rady, ekonomka a spolupracovnice Jany Bobošíkové Hana Lipovská nebo moderátor Luboš Xaver Veselý.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme