Dozvíme se další informace z kauzy Diag Human

Ministerstvo zdravotnictví zveřejní další informace ke kauze Diag Human. Šéf resortu Jozef Kubinyi zatím pouze připustil, že chce na základě nových skutečností obnovit rozhodčí řízení. Arbitři přitom už před sedmi lety rozhodli, že má Diag Human právo na odškodné za neuskutečněný obchod s krevní plazmou. Za to podle Diagu mohl tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar, který zapochyboval o solidnosti firmy. S Diagem pak ukončil spolupráci jeho obchodní partner - dánská firma Novo Nordisk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Součková | Foto: Úřad vlády ČR

Podle sněmovní komise pro kauzu Diag Human by ale v případu mohlo dojít ke zvratu. Komise tvrdí, že má dokumenty, které by mohly šance Česka ve sporu zvýšit. Měla je dostat minulý týden právě od zástupců společnosti Novo Nordisk. Z nich podle komise vyplývá, že firma neukončila s Diagem spolupráci kvůli Bojarovu vyjádření, ale kvůli neserióznosti samotného Diagu. Měl jí dlužit 12 miliónů korun. To ale majitel společnosti Diag Human Josef Šťáva popírá.

Kauza Diag Human by nás ale mohla stát ještě víc. Utajená smlouva, kterou s advokátem Zdeňkem Nováčkem podepsala bývalá ministryně zdravotnictví Marie Součková, by mohla Česko přijít na několik desítek milionů korun. Nováček měl ministerstvu pomáhat s kauzou Diag Human a měl si za to přijít na bezmála 10 milionů. Smlouva slibuje právníkovi také 170 milionů korun v případě výhry státu. Na tento právní servis přitom nebylo vypsáno výběrové řízení.

Smlouva je na dobu neurčitou a slibuje advokátovi Nováčkovi v případě jejího vypovězení dalších 10 milionů. To se v květnu stalo, a proto se Zdeněk Nováček chce, jak řekl v České televizi, o odstupné soudit. "I na toto plnění mi nárok vznikl. Já samozřejmě vůči soudu vyčíslím a doložím přesné částky."

Podle ministra Josefa Kubiniyho ale smlouvě nepředcházelo výběrové řízení, a proto je neplatná. Řekl také, jaké další kroky chce podniknout. "Zaangažování orgánů činných v trestném řízení jestli nedošlo k pochybení. Mám takové informace a velmi pravděpodobně tento týden uděláme opatření ve smyslu zpochybnění této smlouvy."

Jestli ministerstvo zdravotnictví podá trestní oznámení nebo žalobu, oznámí ministr Kubynyi ještě dnes.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme