DPH se u ubytovacích služeb zvyšovat nebude

Ubytovací služby budou dál spadat do nižší pětiprocentní sazby DPH - tak rozhodli poslanci. Norma ještě míří do Senátu a ke schválení prezidentovi. Služby hotelů, penzionů a dalších ubytovacích zařízení tedy nebudou, jak se původně předpokládalo, tedy nebudou od 1. ledna příštího roku zatíženy devatenáctiprocentní sazbou. Stát tak přijde ročně asi o čtyři miliardy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlův most a Pražský hrad | Foto: Jan Rosenauer

Jak by ceny mohly vypadat, řekla Českému rozhlasu prezidentka Sdružení restaurací a hotelů Mirka Luprichová. "Předpokládám, že hoteliéři ponechají ceny na příští rok na úrovni cen dnešních. Rozhodnutí poslanců bude mít význam pro celý náš cestovní ruch a rovněž pro rozvoj ubytovacích služeb," prohlásila Luprichová.

Mirka Luprichová dále ozřejmila, co by převedení hotelových a ubytovacích služeb do základní sazby znamenalo. "Zvýšení DPH by bylo katastrofální, protože v okamžiku, kdy by byly ubytovací služby zatíženy devatenáctiprocentní sazbou, by se Česko stalo druhým státem s nejvyšší sazbou DPH v Evropě. Naším největším konkurentem je Rakousko, které má na ubytování sazbu deset procent. To znamená, že v absolutní částce by srovnatelná ubytovací zařízení v obou metropolích států vycházela v Praze mnohem dráž než ve Vídni."

Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme